Obowiązek wymiany urządzeń grzewczych

Obowiązek wymiany urządzeń grzewczych Czwartek, 21 października 2021 Przypominamy o terminach dotyczących wymiany starych urządzeń grzewczych na paliwo stałe.

Nowy obowiązek dla właścicieli nieruchomości

Nowy obowiązek dla właścicieli nieruchomości Wtorek, 29 czerwca 2021 Od 1 lipca br. wszyscy właściciele nieruchomości zobowiązani są do wskazania w jakie źródło ciepła wyposażony został ich budynek. Obowiązek złożenia deklaracji dotyczy zarówno budynków mieszkalnych, jak i niemieszkalnych.

Kurs e-learningowy dotyczący etykiety energetycznej

Kurs e-learningowy dotyczący etykiety energetycznej Poniedziałek, 8 lutego 2021 Od 1 marca będzie obowiązywała nowa etykieta energetyczna dla niektórych urządzeń AGD i RTV. W ramach projektu Label2020 przygotowano bezpłatny kurs e-learningowy przeznaczony dla sprzedawców, który dostarczy wiedzę na temat nowych zasad etykietowania.

Program Ograniczania Niskiej Emisji

Program Ograniczania Niskiej Emisji Środa, 27 stycznia 2021 Informujemy, że uchwałą Nr XXVIII/247/20 z dnia 29 grudnia 2020 r. Rada Gminy Oświęcim przyjęła "Program Ograniczenia Niskiej Emisji dla Gminy Oświęcim na lata 2021-2026". Zapraszamy do zapoznania się z dokumentem.

Wymiana źródeł ogrzewania - inwentaryzacja

Wymiana źródeł ogrzewania - inwentaryzacja Czwartek, 26 listopada 2020 Uchwała antysmogowa dla Małopolski nakłada na właścicieli nieruchomości obowiązek wymiany starych urządzeń na paliwo stałe. Osoby, które dokonały zmiany systemu ogrzewania mogą powiadomić Urząd Gminy poprzez formularz internetowy.

Nowe etykiety energetyczne produktów

Nowe etykiety energetyczne produktów Poniedziałek, 27 lipca 2020 Etykieta energetyczna już od ponad 20 lat wspiera rozwój rynku energooszczędnych technologii i produktów. Stymuluje ona zarówno podaż jak i popyt na urządzenia energooszczędne. Jednak obecna koncepcja etykietowania obejmująca klasy efektywności od A+++ do D stała się mało przejrzysta, a tym samym straciła siłę swojego oddziaływania. Dlatego też, Unia Europejska zdecydowała się wprowadzić nową koncepcję etykietowania energetycznego tak, aby zawierała ona klasy od A do G. Wymaga to przeskalowania klas energetycznych i dopasowania nowej skali do zmieniającego się rynku.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu Czwartek, 16 lipca 2020 Ministerstwo Klimatu zaprasza uczniów, studentów, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa, naukowców oraz wszystkie osoby, dla których ważne są kwestie zrównoważonego rozwoju, do udziału w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu, który będzie trwał od 20 do 26 września 2020 r.

Spotkanie konsultacyjne projektu Programu Ochrony Powietrza

Spotkanie konsultacyjne projektu Programu Ochrony Powietrza Środa, 15 lipca 2020 Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję o wydłużeniu prac nad nowym Programem ochrony powietrza i ogłoszeniu ponownych konsultacji społecznych projektu. Zapraszamy do udziału w spotkaniu konsultacyjnym. w dniu 16 lipca 2020 r. (również on-line). Opinie i uwagi do projektu można przesyłać do 27 lipca br.

Kalkulator Oszczędności Energii

Kalkulator Oszczędności Energii Poniedziałek, 18 maja 2020 Zapraszamy do skorzystania z "Kalkulatora Oszczędności Energii", który ma na celu określenie możliwości oszczędności energii elektrycznej. Ponadto pozwala w prosty sposób sprawdzić o ile można zmniejszyć wydatki przy zastosowaniu energooszczędnych urządzeń. Kalkulator przygotowany został przez KAPE S.A.

Efektywność energetyczna w przedsiębiorstwach - webinaria

Efektywność energetyczna w przedsiębiorstwach - webinaria Środa, 13 maja 2020 Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. zaprasza do wzięcia udziału w cyklu trzech bezpłatnych webinariów dotyczących efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach i nieenergetycznych korzyści towarzyszących działaniom poprawiającym efektywność energetyczną.

II etap konsultacji społecznych Programu ochrony powietrza

II etap konsultacji społecznych Programu ochrony powietrza Czwartek, 16 kwietnia 2020 W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego, związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję o wydłużeniu prac nad nowym Programem ochrony powietrza. Zmiana harmonogramu ma służyć m. in. lepszemu kontaktowi z mieszkańcami Małopolski, którzy ze względu na obecną sytuację mogą zgłaszać uwagi do programu tylko za pośrednictwem Internetu.

Przygotowanie instalacji fotowoltaicznej w 10 krokach

Przygotowanie instalacji fotowoltaicznej w 10 krokach Czwartek, 9 kwietnia 2020 Od czego zacząć proces przygotowania, jakie są jego poszczególne elementy oraz jak krok po kroku przebiega faza projektowo–przygotowawczej instalacji fotowoltaicznej? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące przygotowania instalacji fotowoltaicznej przedstawiono w 10 krokach.

Lista kotłów i ogrzewaczy na paliwa stałe w standardzie ekoprojektu

Lista kotłów i ogrzewaczy na paliwa stałe w standardzie ekoprojektu Czwartek, 9 kwietnia 2020 Lista zawiera urządzenia grzewcze na paliwo stałe (kotły i miejscowe ogrzewacze pomieszczeń) dopuszczone do montażu na terenie Małopolski, zgodnie z uchwałą antysmogową.

Kontrola zużycia energii w przedsiębiorstwie – praktyczne narzędzia

Kontrola zużycia energii w przedsiębiorstwie – praktyczne narzędzia Czwartek, 9 kwietnia 2020 Pomiary i monitorowanie zużycia energii pozwalają lepiej zrozumieć, jak i gdzie wykorzystuje się w firmie energię. Dzięki temu można łatwiej przewidzieć koszty i sprawniej nimi zarządzać, a także określić obszary, w których marnuje się energię.

Dzień Ziemi z zielonym budownictwem - webinar

Dzień Ziemi z zielonym budownictwem - webinar Poniedziałek, 6 kwietnia 2020 W związku ze zbliżającymi się 50-tymi obchodami Światowego Dnia Ziemi, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego zaprasza do udziału w webinarze nt.: "Dzień Ziemi z zielonym budownictwem". Odbędzie się on 22 kwietnia od godziny 11:00.

Webinar - konsument na rynku energii

Webinar - konsument na rynku energii Poniedziałek, 6 kwietnia 2020 Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. zaprasza na webinar poświęcony konsumentowi na rynku energii. Już w najbliższy wtorek (7 kwietnia) o godzinie 15:00 każdy będzie mógł dowiedzieć się więcej o...

Jak sprawdzić klasę kotła?

Jak sprawdzić klasę kotła? Środa, 18 marca 2020 Uchwała antysmogowa dla Małopolski nakłada obowiązek wymiany nieefektywnych urządzeń grzewczych na paliwo stałe. Graniczna data, od której urządzenie nie będzie mogło być użytkowane, zależna jest od klasy kotła...

Konsultacje Programu ochrony powietrza

Konsultacje Programu ochrony powietrza Wtorek, 17 marca 2020 Do dnia 10 kwietnia br. można przesyłać opinie i uwagi do projektu Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego. Ze względu na pandemię koronawirusa, konsultacje odbędą się wyłącznie za pośrednictwem Internetu i poczty tradycyjnej.

Posłuchaj o czystym powietrzu

Posłuchaj o czystym powietrzu Poniedziałek, 17 lutego 2020 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej właśnie uruchomił cykl bezpłatnych audiobooków związanych z tematyką czystego powietrza. W ogólnodostępnej aplikacji mobilnej Audioteki można już posłuchać pierwszego audiobooka. Kolejne są w przygotowaniu.

Coraz mniej czasu na wymianę starego ogrzewania

Coraz mniej czasu na wymianę starego ogrzewania Wtorek, 4 lutego 2020 Urząd Gminy Oświęcim przypomina, że zgodnie z uchwałą antysmogową dla Małopolski, do końca 2022 roku należy wymienić stare ogrzewanie węglowe (kotły bezklasowe lub klasy niższej niż 3).

archiwum wiadomości