Przygotowanie instalacji fotowoltaicznej w 10 krokach

Przygotowanie instalacji fotowoltaicznej w 10 krokach Czwartek, 9 kwietnia 2020 Od czego zacząć proces przygotowania, jakie są jego poszczególne elementy oraz jak krok po kroku przebiega faza projektowo–przygotowawczej instalacji fotowoltaicznej? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące przygotowania instalacji fotowoltaicznej przedstawiono w 10 krokach.

Lista kotłów i ogrzewaczy na paliwa stałe w standardzie ekoprojektu

Lista kotłów i ogrzewaczy na paliwa stałe w standardzie ekoprojektu Czwartek, 9 kwietnia 2020 Lista zawiera urządzenia grzewcze na paliwo stałe (kotły i miejscowe ogrzewacze pomieszczeń) dopuszczone do montażu na terenie Małopolski, zgodnie z uchwałą antysmogową.

Kontrola zużycia energii w przedsiębiorstwie – praktyczne narzędzia

Kontrola zużycia energii w przedsiębiorstwie – praktyczne narzędzia Czwartek, 9 kwietnia 2020 Pomiary i monitorowanie zużycia energii pozwalają lepiej zrozumieć, jak i gdzie wykorzystuje się w firmie energię. Dzięki temu można łatwiej przewidzieć koszty i sprawniej nimi zarządzać, a także określić obszary, w których marnuje się energię.

Dzień Ziemi z zielonym budownictwem - webinar

Dzień Ziemi z zielonym budownictwem - webinar Poniedziałek, 6 kwietnia 2020 W związku ze zbliżającymi się 50-tymi obchodami Światowego Dnia Ziemi, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego zaprasza do udziału w webinarze nt.: "Dzień Ziemi z zielonym budownictwem". Odbędzie się on 22 kwietnia od godziny 11:00.

Webinar - konsument na rynku energii

Webinar - konsument na rynku energii Poniedziałek, 6 kwietnia 2020 Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. zaprasza na webinar poświęcony konsumentowi na rynku energii. Już w najbliższy wtorek (7 kwietnia) o godzinie 15:00 każdy będzie mógł dowiedzieć się więcej o...

Jak sprawdzić klasę kotła?

Jak sprawdzić klasę kotła? Środa, 18 marca 2020 Uchwała antysmogowa dla Małopolski nakłada obowiązek wymiany nieefektywnych urządzeń grzewczych na paliwo stałe. Graniczna data, od której urządzenie nie będzie mogło być użytkowane, zależna jest od klasy kotła...

Konsultacje Programu ochrony powietrza

Konsultacje Programu ochrony powietrza Wtorek, 17 marca 2020 Do dnia 10 kwietnia br. można przesyłać opinie i uwagi do projektu Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego. Ze względu na pandemię koronawirusa, konsultacje odbędą się wyłącznie za pośrednictwem Internetu i poczty tradycyjnej.

Posłuchaj o czystym powietrzu

Posłuchaj o czystym powietrzu Poniedziałek, 17 lutego 2020 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej właśnie uruchomił cykl bezpłatnych audiobooków związanych z tematyką czystego powietrza. W ogólnodostępnej aplikacji mobilnej Audioteki można już posłuchać pierwszego audiobooka. Kolejne są w przygotowaniu.

Coraz mniej czasu na wymianę starego ogrzewania

Coraz mniej czasu na wymianę starego ogrzewania Wtorek, 4 lutego 2020 Urząd Gminy Oświęcim przypomina, że zgodnie z uchwałą antysmogową dla Małopolski, do końca 2022 roku należy wymienić stare ogrzewanie węglowe (kotły bezklasowe lub klasy niższej niż 3).

Oszczędzaj... energię i pieniądze

Oszczędzaj... energię i pieniądze Wtorek, 4 lutego 2020 Zmiana przyzwyczajeń i odpowiednie korzystanie z technologii pozwala na zmniejszenie zużycia kosztów energii nawet o 15%, a także wspiera czyste środowisko. Dowiedz się, jak wprowadzić w życie sposoby na oszczędzanie wody i energii elektrycznej.

Zaproszenie na spotkania konsultacyjne dotyczące Programu ochrony powietrza

Zaproszenie na spotkania konsultacyjne dotyczące Programu ochrony powietrza Środa, 8 stycznia 2020 Województwo Małopolskie przystąpiło do prac nad nowym Programem ochrony powietrza. Zapraszamy do udziału w spotkaniach konsultacyjnych na ten temat. Spotkania mają charakter otwarty. Spotkanie dla powiatu oświęcimskiego odbędzie się 16 stycznia br. w Chrzanowie.

Kolejny nabór do programu „Mój Prąd”

Kolejny nabór do programu „Mój Prąd” Środa, 18 grudnia 2019 W odpowiedzi na lawinowo rosnące zapotrzebowanie na przydomową fotowoltaikę, 13 stycznia 2020 r. rozpocznie się drugi nabór w programie "Mój Prąd", w którym podtrzymane zostanie dofinansowanie instalacji PV do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie.

Obowiązek czyszczenia przewodów kominowych

Obowiązek czyszczenia przewodów kominowych Piątek, 13 grudnia 2019 Międzywojewódzki Cech Kominiarzy prowadzi kampanię, mającą na celu eliminację niebezpieczeństw związanych ze smogiem, zaczadzeniami i pożarami, których przyczyną są m.in. zaniedbane przewody kominowe. Zapraszamy do sprawdzenia, jak często powinno czyścić się kominy w budynkach.

Sprawdź jakość powietrza!

Sprawdź jakość powietrza! Czwartek, 12 grudnia 2019 Sensory mierzą stężenie tzw. niskiej emisji (pyłów zawieszonych PM1, PM2.5 i PM10) oraz temperaturę, wilgotność i ciśnienie.

Dzień bez samochodu w Gminie Oświęcim

Dzień bez samochodu w Gminie Oświęcim Wtorek, 17 września 2019 Co roku w dniach 16-22 września ma miejsce Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W związku z tym zachęcamy do wspólnego świętowania i zostawienia samochodów w garażach, a wyciągnięcia z nich rowerów!

Czujniki jakości powietrza w każdym sołectwie

Czujniki jakości powietrza w każdym sołectwie Środa, 27 listopada 2019 We wszystkich sołectwach Gminy Oświęcim zamontowane zostały sensory (czujniki) jakości powietrza Airly. Sensory mierzą stężenie tzw. niskiej emisji (pyłów zawieszonych PM1, PM2.5 i PM10) oraz temperaturę, wilgotność i ciśnienie.

Ekodoradcy dla biznesu

Ekodoradcy dla biznesu Piątek, 8 listopada 2019 Przedsiębiorcy z Małopolski mogą skorzystać z pomocy Ekodoradców dla biznesu. Ekodoradcy będą m.in. doradzać we wdrażaniu nowoczesnych technologii i rozwiązań w zakresie ochrony środowiska oraz udzielać informacji na temat źródeł finansowania ekoinnowacji. Ich działalność jest bezpłatna.

Komunikat w sprawie uchwały antysmogowej

Komunikat w sprawie uchwały antysmogowej Poniedziałek, 4 marca 2019 W sezonie zimowym jakość powietrza w Małopolsce jest bardzo zła, co spowodowane jest emisją zanieczyszczeń z domowych palenisk na węgiel i drewno. W celu poprawy jakości powietrza, Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął uchwałę antysmogową, obowiązującą od 1 lipca 2017 r. Zapraszamy do zapoznania się z listem Marszałka Województwa Małopolskiego w sprawie wymogów uchwały.

Ulga termomodernizacyjna dla właścicieli budynków jednorodzinnych

Środa, 27 lutego 2019 W celu przyspieszenia procesu poprawy jakości powietrza Ministerstwo Finansów uruchomiło wsparcie finansowe termomodernizacji budynków mieszkalnych jednorodzinnych w formie ulgi termomodernizacyjnej. Ulga pozwala na odliczenie od dochodów (przychodów) wydatków związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.

Projekt LIFE w Gminie Oświęcim

Projekt LIFE w Gminie Oświęcim Środa, 23 stycznia 2019 Projekt w zakresie wdrażania programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego - Małopolska w Zdrowej Atmosferze.

archiwum wiadomości