Zaproszenie na spotkania konsultacyjne dotyczące Programu ochrony powietrza

Zaproszenie na spotkania konsultacyjne dotyczące Programu ochrony powietrza Środa, 8 stycznia 2020 Województwo Małopolskie przystąpiło do prac nad nowym Programem ochrony powietrza. Zapraszamy do udziału w spotkaniach konsultacyjnych na ten temat. Spotkania mają charakter otwarty. Spotkanie dla powiatu oświęcimskiego odbędzie się 16 stycznia br. w Chrzanowie.

Kolejny nabór do programu „Mój Prąd”

Kolejny nabór do programu „Mój Prąd” Środa, 18 grudnia 2019 W odpowiedzi na lawinowo rosnące zapotrzebowanie na przydomową fotowoltaikę, 13 stycznia 2020 r. rozpocznie się drugi nabór w programie "Mój Prąd", w którym podtrzymane zostanie dofinansowanie instalacji PV do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie.

Obowiązek czyszczenia przewodów kominowych

Obowiązek czyszczenia przewodów kominowych Piątek, 13 grudnia 2019 Międzywojewódzki Cech Kominiarzy prowadzi kampanię, mającą na celu eliminację niebezpieczeństw związanych ze smogiem, zaczadzeniami i pożarami, których przyczyną są m.in. zaniedbane przewody kominowe. Zapraszamy do sprawdzenia, jak często powinno czyścić się kominy w budynkach.

Sprawdź jakość powietrza!

Sprawdź jakość powietrza! Czwartek, 12 grudnia 2019 Sensory mierzą stężenie tzw. niskiej emisji (pyłów zawieszonych PM1, PM2.5 i PM10) oraz temperaturę, wilgotność i ciśnienie.

Dzień bez samochodu w Gminie Oświęcim

Dzień bez samochodu w Gminie Oświęcim Wtorek, 17 września 2019 Co roku w dniach 16-22 września ma miejsce Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W związku z tym zachęcamy do wspólnego świętowania i zostawienia samochodów w garażach, a wyciągnięcia z nich rowerów!

Czujniki jakości powietrza w każdym sołectwie

Czujniki jakości powietrza w każdym sołectwie Środa, 27 listopada 2019 We wszystkich sołectwach Gminy Oświęcim zamontowane zostały sensory (czujniki) jakości powietrza Airly. Sensory mierzą stężenie tzw. niskiej emisji (pyłów zawieszonych PM1, PM2.5 i PM10) oraz temperaturę, wilgotność i ciśnienie.

Ekodoradcy dla biznesu

Ekodoradcy dla biznesu Piątek, 8 listopada 2019 Przedsiębiorcy z Małopolski mogą skorzystać z pomocy Ekodoradców dla biznesu. Ekodoradcy będą m.in. doradzać we wdrażaniu nowoczesnych technologii i rozwiązań w zakresie ochrony środowiska oraz udzielać informacji na temat źródeł finansowania ekoinnowacji. Ich działalność jest bezpłatna.

Komunikat w sprawie uchwały antysmogowej

Komunikat w sprawie uchwały antysmogowej Poniedziałek, 4 marca 2019 W sezonie zimowym jakość powietrza w Małopolsce jest bardzo zła, co spowodowane jest emisją zanieczyszczeń z domowych palenisk na węgiel i drewno. W celu poprawy jakości powietrza, Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął uchwałę antysmogową, obowiązującą od 1 lipca 2017 r. Zapraszamy do zapoznania się z listem Marszałka Województwa Małopolskiego w sprawie wymogów uchwały.

Ulga termomodernizacyjna dla właścicieli budynków jednorodzinnych

Środa, 27 lutego 2019 W celu przyspieszenia procesu poprawy jakości powietrza Ministerstwo Finansów uruchomiło wsparcie finansowe termomodernizacji budynków mieszkalnych jednorodzinnych w formie ulgi termomodernizacyjnej. Ulga pozwala na odliczenie od dochodów (przychodów) wydatków związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.

Projekt LIFE w Gminie Oświęcim

Projekt LIFE w Gminie Oświęcim Środa, 23 stycznia 2019 Projekt w zakresie wdrażania programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego - Małopolska w Zdrowej Atmosferze.

Ocena pracy ekodoradcy

Ocena pracy ekodoradcy Środa, 23 stycznia 2019 Zapraszamy do oceny pracy ekodoradcy w gminie Oświęcim

Zanieczyszczenie powietrza

Zanieczyszczenie powietrza Środa, 23 stycznia 2019 Czym jest zanieczyszczenie powietrza? Jaki jest jego stan w Gminie Oświęcim? Zapraszamy do przeczytania opracowania

Kontrole palenisk w gminie Oświęcim

Kontrole palenisk w gminie Oświęcim Piątek, 11 stycznia 2019 Na terenie gminy Oświęcim przeprowadzane są kontrole dotyczące przestrzegania zakazu spalania odpadów oraz zapisów uchwały antysmogowej, na podstawie przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska o odpadach, utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz tzw. „uchwały antysmogowej"

Listy o czystym powietrzu

Listy o czystym powietrzu Poniedziałek, 24 grudnia 2018 Z okazji Dnia Czystego Powietrza Województwo Małopolskie ogłosiło akcję dla dzieci polegającą na napisaniu listu do sąsiada. W liście dzieci miały przekonać sąsiadów do wymiany ogrzewania na ekologiczne, a tym samym do dbania o wspólne dobro, czyli czyste powietrze.

Dzieci listy piszą…

Dzieci listy piszą… Czwartek, 15 listopada 2018 14 listopada obchodzimy Dzień Czystego Powietrza. Z tej okazji Województwo Małopolskie, a wraz nim nasza Gmina, zachęca wszystkie dzieci do napisania listu do sąsiada. Używając pozytywnych argumentów (np. dotyczących zdrowia i wygody), dzieci powinny przekonać sąsiadów do wymiany ogrzewania na ekologiczne, a tym samym do dbania o wspólne dobro, czyli czyste powietrze.

Sprawdź, czy masz zdrowe płuca!

Sprawdź, czy masz zdrowe płuca! Wtorek, 6 listopada 2018 Nieuchronnie zbliża się zima, a tym samym sezon grzewczy. Niestety, wraz z nimi nieodłączny od lat smog. Zanieczyszczenie powietrza, spowodowane jest głównie ogrzewaniem budynków jednorodzinnych w przestarzały sposób. Z tego powodu corocznie wdychamy olbrzymie ilości zanieczyszczeń, głównie pyłów zawieszonych i benzo[a]pirenu, które mogą powodować wiele problemów zdrowotnych. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem w naszym rejonie można przyrównać do palenia kilku tysięcy papierosów rocznie!

Czujnik powietrza dla przedszkola

Czujnik powietrza dla przedszkola Czwartek, 25 października 2018 Gmina Oświęcim ponownie bierze udział w akcji „Wiem czym oddycham” fundacji Aviva, w którym do wygrania są czujniki jakości powietrza, pomagające monitorować stan powietrza. Czujniki zostaną umieszczone w stu zgłoszonych lokalizacjach, które uzyskają najwięcej głosów mieszkańców.

Dbajmy o powietrze! Stoisko informacyjne.

Dbajmy o powietrze! Stoisko informacyjne. Piątek, 31 sierpnia 2018 Wszystkich zainteresowanych uzyskaniem dofinansowania na wymianę starego kotła węglowego na nowoczesny kocioł na ekogroszek, jak również tych zainteresowanych tematyką ochrony powietrza, zapraszamy do odwiedzin stoiska Ekodoradcy na zebraniach wiejskich.

Dzień Otwarty WFOŚiGW

Dzień Otwarty WFOŚiGW Wtorek, 26 czerwca 2018 Zapraszamy do udziału w Dniu Otwartym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Przedszkolaki wiedzą jak dbać o powietrze

Przedszkolaki wiedzą jak dbać o powietrze Wtorek, 29 maja 2018 W ciągu ostatniego miesiąca, ekodoradca, Żelisława Noworyta, przeprowadziła zajęcia dotyczące powietrza i jego ochrony we wszystkich przedszkolach w naszej Gminie oraz w Przedszkolu Nr 7 w Oświęcimiu. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, sprawdzając czy powietrze się przemieszcza, segregując śmieci czy przesuwając piłeczkę za pomocą powietrza. Jednocześnie zachwycały swoją wiedzą i odpowiedziami na pytania: do czego służy powietrze? co sprawia, że powietrze czasem jest brudne?

archiwum wiadomości