Komunikat w sprawie uchwały antysmogowej

Komunikat w sprawie uchwały antysmogowej Poniedziałek, 4 marca 2019 W sezonie zimowym jakość powietrza w Małopolsce jest bardzo zła, co spowodowane jest emisją zanieczyszczeń z domowych palenisk na węgiel i drewno. W celu poprawy jakości powietrza, Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął uchwałę antysmogową, obowiązującą od 1 lipca 2017 r. Zapraszamy do zapoznania się z listem Marszałka Województwa Małopolskiego w sprawie wymogów uchwały.

Ulga termomodernizacyjna dla właścicieli budynków jednorodzinnych

Środa, 27 lutego 2019 W celu przyspieszenia procesu poprawy jakości powietrza Ministerstwo Finansów uruchomiło wsparcie finansowe termomodernizacji budynków mieszkalnych jednorodzinnych w formie ulgi termomodernizacyjnej. Ulga pozwala na odliczenie od dochodów (przychodów) wydatków związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.

Projekt LIFE w Gminie Oświęcim

Projekt LIFE w Gminie Oświęcim Środa, 23 stycznia 2019 Projekt w zakresie wdrażania programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego - Małopolska w Zdrowej Atmosferze.

Ocena pracy ekodoradcy

Ocena pracy ekodoradcy Środa, 23 stycznia 2019 Zapraszamy do oceny pracy ekodoradcy w gminie Oświęcim

Zanieczyszczenie powietrza

Zanieczyszczenie powietrza Środa, 23 stycznia 2019 Czym jest zanieczyszczenie powietrza? Jaki jest jego stan w Gminie Oświęcim? Zapraszamy do przeczytania opracowania

Kontrole palenisk w gminie Oświęcim

Kontrole palenisk w gminie Oświęcim Piątek, 11 stycznia 2019 Na terenie gminy Oświęcim przeprowadzane są kontrole dotyczące przestrzegania zakazu spalania odpadów oraz zapisów uchwały antysmogowej, na podstawie przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska o odpadach, utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz tzw. „uchwały antysmogowej"

Listy o czystym powietrzu

Listy o czystym powietrzu Poniedziałek, 24 grudnia 2018 Z okazji Dnia Czystego Powietrza Województwo Małopolskie ogłosiło akcję dla dzieci polegającą na napisaniu listu do sąsiada. W liście dzieci miały przekonać sąsiadów do wymiany ogrzewania na ekologiczne, a tym samym do dbania o wspólne dobro, czyli czyste powietrze.

Dzieci listy piszą…

Dzieci listy piszą… Czwartek, 15 listopada 2018 14 listopada obchodzimy Dzień Czystego Powietrza. Z tej okazji Województwo Małopolskie, a wraz nim nasza Gmina, zachęca wszystkie dzieci do napisania listu do sąsiada. Używając pozytywnych argumentów (np. dotyczących zdrowia i wygody), dzieci powinny przekonać sąsiadów do wymiany ogrzewania na ekologiczne, a tym samym do dbania o wspólne dobro, czyli czyste powietrze.

Sprawdź, czy masz zdrowe płuca!

Sprawdź, czy masz zdrowe płuca! Wtorek, 6 listopada 2018 Nieuchronnie zbliża się zima, a tym samym sezon grzewczy. Niestety, wraz z nimi nieodłączny od lat smog. Zanieczyszczenie powietrza, spowodowane jest głównie ogrzewaniem budynków jednorodzinnych w przestarzały sposób. Z tego powodu corocznie wdychamy olbrzymie ilości zanieczyszczeń, głównie pyłów zawieszonych i benzo[a]pirenu, które mogą powodować wiele problemów zdrowotnych. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem w naszym rejonie można przyrównać do palenia kilku tysięcy papierosów rocznie!

Czujnik powietrza dla przedszkola

Czujnik powietrza dla przedszkola Czwartek, 25 października 2018 Gmina Oświęcim ponownie bierze udział w akcji „Wiem czym oddycham” fundacji Aviva, w którym do wygrania są czujniki jakości powietrza, pomagające monitorować stan powietrza. Czujniki zostaną umieszczone w stu zgłoszonych lokalizacjach, które uzyskają najwięcej głosów mieszkańców.

Dbajmy o powietrze! Stoisko informacyjne.

Dbajmy o powietrze! Stoisko informacyjne. Piątek, 31 sierpnia 2018 Wszystkich zainteresowanych uzyskaniem dofinansowania na wymianę starego kotła węglowego na nowoczesny kocioł na ekogroszek, jak również tych zainteresowanych tematyką ochrony powietrza, zapraszamy do odwiedzin stoiska Ekodoradcy na zebraniach wiejskich.

Dzień Otwarty WFOŚiGW

Dzień Otwarty WFOŚiGW Wtorek, 26 czerwca 2018 Zapraszamy do udziału w Dniu Otwartym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Przedszkolaki wiedzą jak dbać o powietrze

Przedszkolaki wiedzą jak dbać o powietrze Wtorek, 29 maja 2018 W ciągu ostatniego miesiąca, ekodoradca, Żelisława Noworyta, przeprowadziła zajęcia dotyczące powietrza i jego ochrony we wszystkich przedszkolach w naszej Gminie oraz w Przedszkolu Nr 7 w Oświęcimiu. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, sprawdzając czy powietrze się przemieszcza, segregując śmieci czy przesuwając piłeczkę za pomocą powietrza. Jednocześnie zachwycały swoją wiedzą i odpowiedziami na pytania: do czego służy powietrze? co sprawia, że powietrze czasem jest brudne?

Nabór wniosków - zmiana sposobu ogrzewania

Nabór wniosków - zmiana sposobu ogrzewania Środa, 11 kwietnia 2018 Wójt Gminy Oświęcim ogłasza nabór wniosków dla osób fizycznych o udzielenie dotacji celowych na realizację zadań związanych z ochroną powietrza, polegających na zmianie starego systemu ogrzewania na proekologiczne w budynkach mieszkalnych zlokalizowanych na terenie Gminy Oświęcim.

Ankieta oceny pracy Ekodoradcy

Ankieta oceny pracy Ekodoradcy Czwartek, 29 marca 2018 Szanowni Państwo, Mając na celu zapewnienie wysokiej jakości świadczonych usług, pragniemy poznać Państwa opinie na temat pracy Ekodoradcy w Państwa gminie. Uprzejmie prosimy o wypełnienie niniejszej ankiety, która pozwoli na ocenę poszczególnych obszarów działania Ekodoradcy. Ankieta jest anonimowa a Państwa ocena jest dla nas bardzo ważna!

Odejdź zimo, odejdź smogu!

Odejdź zimo, odejdź smogu! Środa, 21 marca 2018 16 marca br. odbyło się wręczenie nagród dla laureatów konkursu pn. „Odejdź zimo, odejdź smogu!” organizowanego przez Wójta Gminy Oświęcim. Konkurs kierowany był do uczniów szkół podstawowych. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać trójwymiarową pracę plastyczną przedstawiającą wyobrażenie zanieczyszczenia powietrza, czyli smogu. Jednocześnie, praca miała nawiązywać do tradycji świętowania pierwszego dnia wiosny i topienia Marzanny.

Sprawdź czym oddychasz!

Sprawdź czym oddychasz! Piątek, 2 marca 2018 Dzięki głosowaniu mieszkańców naszej gminy budynek Domu Ludowego w Grojcu znalazł się wśród zwycięskich lokalizacji konkursu „Wiem, czym oddycham” Fundacji Aviva.

Konkurs plastyczny „Odejdź zimo, odejdź smogu!”

Konkurs plastyczny „Odejdź zimo, odejdź smogu!” Wtorek, 6 lutego 2018 Wójt Gminy Oświęcim ogłasza konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych pt. „Odejdź zimo, odejdź smogu!”. Konkurs ma na celu propagowanie wiedzy na temat zjawiska zanieczyszczenia powietrza i związanych z tym zagrożeń, a także wpływu nieekologicznych sposobów ogrzewania budynków na zwiększenie zanieczyszczenia powietrza.

Konkurs ekologiczny „I LIVE GREEN”

Konkurs ekologiczny „I LIVE GREEN” Poniedziałek, 22 stycznia 2018 Wójt Gminy Oświęcim zaprasza do udziału w konkursie filmowym pod nazwą „I LIVE GREEN” („Żyję zielono”) organizowanym przez Europejską Agencję Środowiska wraz z jej partnerami.

Bezpłatne badanie termowizyjne

Bezpłatne badanie termowizyjne Środa, 3 stycznia 2018 Urząd Gminy Oświęcim informuje, że w dniach 3.01.-15.01.2018 r. istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnego badania termowizyjnego wykonywanego przez Ekodoradcę.

archiwum wiadomości