Segreguj olej!

Segreguj olej! Wtorek, 9 stycznia 2024 Z Nowym Rokiem - nowe wyzwania! W Polsce aktualnie rozmieszczonych jest około 750 pojemników przeznaczonych do segregacji zużytego oleju. Pamiętaj, że segregacja tego rodzaju odpadu, jest bardzo ważna i sprzyja naszemu środowisku.

Zużyty olej jadalny to odpad, który zanieczyszcza nasze środowisko

Zużyty olej jadalny to odpad, który zanieczyszcza nasze środowisko Wtorek, 4 lipca 2023 Olej jest naturalnym produktem, od lat stosowanym do przygotowania posiłków w kuchni na całym świecie. Raz użytego oleju nie powinno się podgrzewać ponownie, ponieważ wytwarza wtedy niebezpieczne dla naszego zdrowia substancje. Co zatem zrobić z olejem, który pozostał po przygotowaniu posiłków?

Segregacja olejów jadalnych – poradnik dla konsumentów

Segregacja olejów jadalnych – poradnik dla konsumentów Poniedziałek, 5 czerwca 2023 Oleje jadalne wykorzystywane w gospodarstwach domowych powinny być odpowiednio segregowane i utylizowane. W przeciwnym razie poziom zanieczyszczenia środowiska naturalnego mógłby drastycznie wzrosnąć. Nowoczesne technologie przetwórstwa cieczy umożliwiają recykling praktycznie wszystkich olejów jadalnych i tłuszczy. Dowiedz się więcej i zadbaj o środowisko naturalne.

Jak obniżyć rachunki? Część "Woda"

Jak obniżyć rachunki? Część Czwartek, 26 stycznia 2023 Jak dużo można zaoszczędzić biorąc prysznic zamiast kąpieli? O czym należy pamiętać włączając pralkę i zmywarkę? Czy deszczówka to tylko podlewanie ogrodu? Co to jest perlator? Na te i inne pytania odpowie Tomasz Fiszer, doświadczony audytor energetyczny.

Jak obniżyć rachunki? Część "Temperatura"

Jak obniżyć rachunki? Część Środa, 25 stycznia 2023 Czy w sypialni temperatura powinna być znacznie niższa niż w salonie, czy łazience? Czy grzać, gdy nie ma nas w domu? Ile wynosi minimalna temperatura w domu? Do czego służy kamera termowizyjna? Na te i inne pytania odpowie Tomasz Fiszer, doświadczony audytor energetyczny.

Jak obniżyć rachunki? Część "Grzejnik"

Jak obniżyć rachunki? Część Wtorek, 24 stycznia 2023 Jaki poziom pokrętła jest optymalny dla poszczególnych pomieszczeń? W czym może pomoc folia zagrzejnikowa? Dlaczego grzejnik umieszcza się pod parapetem? Czy płukanie instalacji i odpowietrzanie grzejników rzeczywiście pomagają? Na te i inne pytania odpowie Tomasz Fiszer, doświadczony audytor energetyczny.

Jak obniżyć rachunki? Część "Okna"

Jak obniżyć rachunki? Część Poniedziałek, 23 stycznia 2023 Jak wyregulować okna, żeby nie uciekało ciepło? Jak duże oszczędności przynosi prosty trik z zasłonami? Czy wiesz, że pokoje wietrzy się w zupełnie inny sposób, niż robiłeś to dotychczas? Na te i inne pytania odpowie Tomasz Fiszer, doświadczony audytor energetyczny.

Zmiany sposobu składowania i pozbywania się odpadów komunalnych

Zmiany sposobu składowania i pozbywania się odpadów komunalnych Środa, 11 stycznia 2023 W związku z podjęciem uchwały przez Radę Gminy Oświęcim w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Oświęcim i uchwały w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Oświęcim i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właścicieli nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi od 1 marca 2023 r. będą miały miejsce z tym związane pewne zmiany.

Plastik nie do pieca, piec nie do plastiku

Plastik nie do pieca, piec nie do plastiku Piątek, 27 listopada 2020 Odpady tworzyw sztucznych to wartościowy materiał, który poprzez recykling mechaniczny można ponownie wykorzystać do wyprodukowania nowych wyrobów. W ten sposób, realizowana jest podstawowa zasada Gospodarki Obiegu Zamkniętego – efektywne wykorzystanie zasobów, poprzez zawracanie ich do obiegu gospodarczego.

Plastikowe odpady

Plastikowe odpady Niedziela, 6 grudnia 2020 Nie każdy rodzaj plastiku nadaje się do recyklingu. Dlatego ważne jest poznanie jego oznaczeń i odpowiedzialny wybór podczas zakupów.

Domowy kompostownik

Domowy kompostownik Piątek, 4 grudnia 2020 Kompostowanie domowych odpadków to same korzyści. Zmniejszamy ilość śmieci na wysypisku, zyskujemy naturalny nawóz do roślin i oszczędzamy pieniądze. Jak najefektywniej kompostować odpady?

Co powstaje z odpadów

Co powstaje z odpadów Środa, 2 grudnia 2020 Dlaczego warto segregować odpady? Co z nich powstaje? Zainteresowanych tą wiedzą zapraszamy do zapoznania się z grafiką.

Kupuj odpowiedzialnie

Kupuj odpowiedzialnie Poniedziałek, 30 listopada 2020 Robiąc listę zakupów, warto odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytania: czy naprawdę tego potrzebuję? A może to, co mam, nadal działa albo da się zreperować? Kupując tylko to, co nam potrzebne, możemy nie tylko ograniczyć ilość śmieci, ale również zużycie energii, surowców i wody potrzebnych podczas produkcji.

Segragacja ma sens

Segragacja ma sens Sobota, 28 listopada 2020 Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z plastiku, szkła, papieru oraz aluminium i innych metali, czyli tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Posegregowane przestaje być śmieciem – staje się wartościowym surowcem.

Segregacja odpadów - naklejki

Segregacja odpadów - naklejki Czwartek, 26 listopada 2020 Dla ułatwienia segregacji odpadów w domu lub firmie, zachęcamy do pobrania naklejek na pojemniki. Zabawne stworki pomogą w segregacji nawet najmłodszym, dla dorosłych przypomnieniem będzie odpowiednia rozpiska.

Jak dbać o powietrze?

Jak dbać o powietrze? Wtorek, 19 maja 2020 Zapraszamy do zapoznania się z grafiką dotyczącą sposobów dbania o czyste powietrze w swojej okolicy.

Ważne terminy - ochrona powietrza

Ważne terminy - ochrona powietrza Poniedziałek, 18 maja 2020 Zapraszamy do zapoznania się z grafiką przypominającą o najważniejszych terminach związanych z uchwałą antysmogową dla Małopolski.

Jak smog wpływa na zdrowie?

Jak smog wpływa na zdrowie? Niedziela, 17 maja 2020 Zapraszamy do zapoznania się z grafiką dotyczącą wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie.

W jaki sposób chronić się przed smogiem?

W jaki sposób chronić się przed smogiem? Sobota, 16 maja 2020 Co robić gdy stężenie zanieczyszczeń jest duże? Jak chronić siebie i innych? Zapraszamy do zapoznania się z grafiką.

Wymogi uchwały antysmogowej

Wymogi uchwały antysmogowej Piątek, 8 maja 2020 Zapraszamy do zapoznania się z grafiką dotycząca wymogów uchwały antysmogowej dla Małopolski.

archiwum wiadomości