Uchwała antysmogowa – przypomnienie

Uchwała antysmogowa – przypomnienie Wtorek, 31 października 2023 Uchwała antysmogowa określa terminy, do których można użytkować urządzenia grzewcze na paliwo stałe (węgiel, drewno). Obowiązek wymiany urządzeń obejmuje zarówno kotły w budynkach mieszkalnych, jak i tych przeznaczonych na inne cele. Sprawdź szczegóły.

Dzień bez samochodu

Dzień bez samochodu Piątek, 22 września 2023 Dzisiaj obchodzimy coroczny "Dzień bez samochodu". Z tej okazji Województwo Małopolskie wprowadziło specjalną ofertę biletową pn. małopolski bilet na "Dzień bez samochodu" - bilet za złotówkę będzie obowiązywał będzie zarówno w pociągach Kolei Małopolskich, jak i w Autobusowych Liniach Dowozowych.

Bezpłatne interaktywne szkolenia dla ekoedukatorów

Bezpłatne interaktywne szkolenia dla ekoedukatorów Piątek, 22 września 2023 Zespół Doradców ds. Klimatu i Środowiska Miasta Krakowa zaprasza nauczycieli, edukatorów oraz pedagogów na cykl bezpłatnych interaktywnych spotkań szkoleniowych dotyczących wykorzystania gier fabularnych, jako nowatorskiego i efektywnego narzędzia do edukacji klimatycznej.

Konkurs "Lokalne ekopraktyki"

Konkurs Poniedziałek, 28 sierpnia 2023 Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprasza lokalne społeczności do udziału w konkursie. Celem konkursu jest docenianie najciekawszych inicjatyw ekologicznych, zrealizowanych lokalnie w ciągu ostatniego roku. Do wygrania jest nawet 10 tys. złotych. Zgłoszenia przyjmowane są do 8 września br.

Ekoporadnik dla osób planujących budowę domu

Ekoporadnik dla osób planujących budowę domu Czwartek, 31 sierpnia 2023 Budynki odpowiadają za ok. 38% emisji gazów cieplarnianych pochodzących z działalności człowieka. Właśnie dlatego to, jak ogrzewamy/chłodzimy dom oraz skąd czerpiemy energię ma tak duże znaczenie dla ochrony klimatu. Specjaliści z fundacji Instytut na Rzecz Ekorozwoju przygotowali poradnik dla osób, które planują budowę domu. Rozwiązania w nim zawarte są odpowiedzią na potrzeby ankietowanych budujących nowe domy, przedstawione w sondażu społecznym na ten temat z roku 2022.

Jak prowadzić biznes przyjazny dla środowiska. Ekoporadnik dla małych i średnich przedsiębiorców

Jak prowadzić biznes przyjazny dla środowiska. Ekoporadnik dla małych i średnich przedsiębiorców Piątek, 1 września 2023 Czy można prowadzić własną firmę bez szkody dla klimatu i środowiska? Przedsiębiorcy stają przed trudnym, jednak realnym, a nawet przynoszącym zyski wyzwaniem. W jego wykonaniu pomoże „Ekoporadnik dla małych i średnich przedsiębiorców”.

Jak połączyć działania przyjazne dla klimatu z rentowną uprawą i hodowlą? Ekoporadnik dla rolników

Jak połączyć działania przyjazne dla klimatu z rentowną uprawą i hodowlą? Ekoporadnik dla rolników Środa, 30 sierpnia 2023 Rolnicy należą do grup społecznych najbardziej narażonych na skutki zmiany klimatu. Fale upałów, susze, intensywne opady, gwałtowne wiatry wpływają nie tylko na komfort ich życia, ale także na źródło dochodu. Jak działać, żeby zminimalizować straty? Poradnik porusza m.in. zagadnienia dotyczące spółdzielni energetycznych, agrofotowoltaiki, rolnictwa regeneratywnego i gospodarowania wodą w gospodarstwie.

Dom z dobrym klimatem. Ekoporadnik dla właścicieli budynków

Dom z dobrym klimatem. Ekoporadnik dla właścicieli budynków Wtorek, 29 sierpnia 2023 Kiedy należy ocieplić dom? Jakie wybrać nowe źródło ciepła? Co zrobić z odpadami po remoncie? Gdzie uzyskać dotację? Te i inne przydatne porady możesz znaleźć w Ekoporadniku dla właścicieli budynków.

Zielona transformacja w Twojej firmie – spotkanie informacyjne dla przedsiębiorców

Zielona transformacja w Twojej firmie – spotkanie informacyjne dla przedsiębiorców Poniedziałek, 28 sierpnia 2023 31 sierpnia br. (czwartek) o godzinie 12:00 w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Olkuszu odbędzie się spotkanie informacyjne dla lokalnych przedsiębiorców. Wydarzenie poprowadzą Ekodoradcy dla biznesu. Sprawdź, czego możesz dowiedzieć się na spotkaniu.

Wymiana ogrzewania – co z kominem?

Wymiana ogrzewania – co z kominem? Piątek, 19 maja 2023 Zakończył się sezon grzewczy, rozpoczął sezon modernizacji ogrzewania. Coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła, część osób wymienia ogrzewanie na gazowe. Niektórzy jednak decydują się na nowoczesne kotły węglowe. Czy w takim wypadku konieczna jest modernizacja komina?

Pomiar jakości powietrza we Włosienicy

Pomiar jakości powietrza we Włosienicy Sobota, 1 kwietnia 2023 Przez 3 tygodnie profesjonalny pyłomierz Krakowskiego Alarmu Smogowego mierzył jakość powietrza we Włosienicy. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami pomiarów.

Wirtualny spacer po gminie Oświęcim

Wirtualny spacer po gminie Oświęcim Piątek, 31 marca 2023 Wiosenna aura zachęca do spacerów. „Wirtualny spacer po gminie Oświęcim” pozwoli nam poznać ciekawostki o dzikiej przyrodzie oraz o sposobach dbania o środowisko jeszcze przed wyjściem z domu.

Dofinansowanie dla organizacji pozarządowych

Dofinansowanie dla organizacji pozarządowych Czwartek, 30 marca 2023 Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego zaprasza do składania ofert w Otwartym Konkursie Ekomałopolska 2023, dotyczącym działań w zakresie ekologii i ochrony dziedzictwa przyrodniczego.

Wyślij wniosek przez internet

Wyślij wniosek przez internet Wtorek, 28 marca 2023 Zapraszamy do sprawdzenia, w jaki sposób wysłać wniosek (np. o dotację do wymiany ogrzewania) do Urzędu Gminy przez internet.

Uchwała antysmogowa – przypomnienie

Uchwała antysmogowa – przypomnienie Czwartek, 16 marca 2023 Przepisy określają terminy, do których można użytkować urządzenia grzewcze na paliwo stałe. Obowiązek wymiany urządzeń obejmuje zarówno kotły w budynkach mieszkalnych, jak i tych przeznaczonych na inne cele.

Spotkanie informacyjne – zaproszenie

Spotkanie informacyjne – zaproszenie Wtorek, 21 marca 2023 Planujesz wymianę ogrzewania? Chcesz ocieplić budynek? Zastanawiasz się w jaki sposób uzyskać dotację? Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie informacyjne, które odbędzie się 28 marca br. o godzinie 14:00 na sali im. Elizy Góry w Urzędzie Gminy Oświęcim (ostatnie piętro).

Energia dla wsi

Energia dla wsi Środa, 15 marca 2023 23 marca 2023 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprasza na szkolenie dot. programu dotacyjnego "Energia dla wsi", skierowanego do rolników.

Kontrola systemu ogrzewania

Kontrola systemu ogrzewania Czwartek, 9 marca 2023 Właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek okresowej kontroli budynku w zakresie systemu ogrzewania lub klimatyzacji.

Audytor energetyczny – gdzie go znaleźć?

Audytor energetyczny – gdzie go znaleźć? Czwartek, 9 marca 2023 Nowa wersja programu „Czyste Powietrze” pozwala na uzyskanie wyższej dotacji przy wykonaniu kompleksowej termomodernizacji. W takim przypadku konieczne jest wykonanie audytu energetycznego budynku.

Świadectwo charakterystyki energetycznej

Świadectwo charakterystyki energetycznej Czwartek, 9 marca 2023 W ostatnim czasie pojawiło się wiele doniesień medialnych informujących o obowiązku posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Co warto wiedzieć na ten temat?

archiwum wiadomości