Zagrożenie zanieczyszczeniem powietrza w dniu 3 stycznia 2020 r.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu powiadamia o ryzyku wystąpienia w dniu 3 stycznia 2020 r. przekroczenia poziomu alarmowania pyłu zawieszonego PM10 na obszarze m.in. powiatu oświęcimskiego.

Prognoza na dzień 03.01.2020 r. dla stężeń średniodobowych pyłu PM10* wskazuje na wystąpienie ryzyko przekroczenia poziomu alarmowania pyłu zawieszonego PM10 na obszarze powiatów: oświęcimskiego, nowotarskiego, nowosądeckiego, krakowskiego i miasta Kraków.

Prognoza na dzień 03.01.2020 r. dla stężeń średniodobowych pyłu PM10* wskazuje na wystąpienie ryzyko przekroczenia poziomu informowania pyłu zawieszonego PM10 na obszarze powiatu suskiego, wadowickiego, brzeskiego i proszowickiego.

Na dzień 04.01.2010 r. nie przewiduje się wystąpienia ryzyka przekroczenia poziomu alarmowego i informowania dla pyłu PM10.

 

Przyczynami ryzyka wystąpienia przekroczenia poziomu informowania pyłu PM10 są warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego oraz wzmożonego ruchu drogowego.

 

Stan powietrza można sprawdzać na bieżąco za pośrednictwem sensorów Airly.

 

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie.

 

Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych. W przypadku wystąpienia lub nasilenia się objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem.

 

Wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane. Osoby wrażliwe powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu, pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum.

 

 Osoby o wyższej wrażliwości na zanieczyszczenie powietrza (dzieci i młodzież, osoby starsze, osoby z zaburzeniami układu oddechowego, krwionośnego, alergicy, osoby palące papierosy i zawodowo narażone na pyły), powinny:

  • ograniczyć długie spacery i aktywność fizyczną na zewnątrz,

  • unikać wietrzenia pomieszczeń,

  • włączyć oczyszczacz powietrza lub założyć maskę antysmogową,

  • w razie potrzeby stosować się do zaleceń lekarzy,

  • śledzić informacje o aktualnych poziomach zanieczyszczenia powietrza.

Podmioty gospodarcze, powinny:

  • zawiesić uciążliwe prace budowlane powodujące duże zapylenie,

  • zraszać pryzmy materiałów sypkich mogących powodować pylenie.

Do mieszkańców obszaru apeluje się o:

  • w przypadku osób spalających węgiel lub drewno:

    • tymczasowe zastosowanie innego dostępnego źródła ciepła np.: elektrycznego lub gazowego, a jeżeli nie jest to możliwe, zastosowanie wysokiej jakości węgla lub drewna,

    • zaprzestanie palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania,

  • korzystanie z komunikacji zbiorowej, pieszej, rowerowej lub wspólnych dojazdów zamiast indywidualnych podróży samochodem,

  • ograniczenie rozpalania ognisk i używania dmuchaw do liści.

 

  * Prognoza przygotowana na podstawie prognozy zanieczyszczenia powietrza, wykonywanej przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut badawczy dostępnej na portalu „Jakość powietrza” GIOŚ pod adresem http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/airPollution?woj=malopolskie

Tagi

GALERIA