"Niech żyje nam górniczy stan!"

We Włosienicy i w Grojcu życzenia dla górników wyśpiewali i wyrecytowali przedszkolacy. Natomiast w Brzezince, zwyczajem miejscowych gwarków, w sali remizy została urządzona karczma piwna.

4 grudnia świętowali górnicy i ich najbliżsi. Uroczyste akademie zorganizowali członkowie branżowych stowarzyszeń. Poprosili najmłodszych i ich nauczycielki o artystyczną oprawę. Jak zawsze mogli liczyć na piosenki i wiersze prezentowane przez milusińskich z zaangażowaniem i przejęciem.


Dzieciom udzielił się uroczysty nastrój. Z atencją przyglądały się sztandarom, czarnym mundurom z błyszczącymi guzikami i czakom, na których powiewały pióra. Jednak nic nie przyciągało uwagi przedszkolaków równie mocno, jak szabla u boku prowadzącego uroczystość we Włosienicy Stanisława Dziedzica.


Gośćmi barbórkowych obchodów w Grojcu byli wójt Mirosław Smolarek (który tego dnia łączył rolę szefa samorządu z obowiązkami dziadka), miejscowi radni: Sławomir Domżał, Adam Gonszcz i Jacek Mydlarz, sołtys Krzysztof Wolak, dyrektorki samorządowych instytucji: Barbara Gasidło, Agata Michalska, Jadwiga Szczerbowska oraz ksiądz proboszcz Józef Zborek.


W górniczym święcie we Włosienicy uczestniczyli przewodnicząca Rady Gminy Bernardyna Bryzek, sekretarz Gminy Robert Dziuba, sołtys Władysław Zaliński i ksiądz proboszcz Rafał Jończy.


Barbórka w Brzezince miała zdecydowanie "dorosły" charakter. Górnicy przyjęli życzenia od wójta Mirosława Smolarka, wicestarosty Pawła Kobielusza i wicewojewody Zbigniewa Starca. Władze Stowarzyszenia uhonorowały "Barbórkami" - symbolicznymi statuetkami - najbardziej zasłużonych i zapracowanych członków. Wśród nich znalazł się Andrzej Ryszka, znany również jako sołtys Brzezinki i gminny radny.

 

GALERIA