Piątek, 6 grudnia 2019

"Niech żyje nam górniczy stan!"

4 grudnia świętowali górnicy i ich najbliżsi. Uroczyste akademie zorganizowali członkowie branżowych stowarzyszeń. Poprosili najmłodszych i ich nauczycielki o artystyczną oprawę. Jak zawsze mogli liczyć na piosenki i wiersze prezentowane przez milusińskich z zaangażowaniem i przejęciem.

Dzieciom udzielił się uroczysty nastrój. Z atencją przyglądały się sztandarom, czarnym mundurom z błyszczącymi guzikami i czakom, na których powiewały pióra. Jednak nic nie przyciągało uwagi przedszkolaków równie mocno, jak szabla u boku prowadzącego uroczystość we Włosienicy Stanisława Dziedzica.

Gośćmi barbórkowych obchodów w Grojcu byli wójt Mirosław Smolarek (który tego dnia łączył rolę szefa samorządu z obowiązkami dziadka), miejscowi radni: Sławomir Domżał, Adam Gonszcz i Jacek Mydlarz, sołtys Krzysztof Wolak, dyrektorki samorządowych instytucji: Barbara Gasidło, Agata Michalska, Jadwiga Szczerbowska oraz ksiądz proboszcz Józef Zborek.

W górniczym święcie we Włosienicy uczestniczyli przewodnicząca Rady Gminy Bernardyna Bryzek, sekretarz Gminy Robert Dziuba, sołtys Władysław Zaliński i ksiądz proboszcz Rafał Jończy.

Barbórka w Brzezince miała zdecydowanie "dorosły" charakter. Górnicy przyjęli życzenia od wójta Mirosława Smolarka, wicestarosty Pawła Kobielusza i wicewojewody Zbigniewa Starca. Władze Stowarzyszenia uhonorowały "Barbórkami" - symbolicznymi statuetkami - najbardziej zasłużonych i zapracowanych członków. Wśród nich znalazł się Andrzej Ryszka, znany również jako sołtys Brzezinki i gminny radny.