EDUKACJA REGIONALNA W PRZEDSZKOLU



Edukacja regionalna w przedszkolu ma znaczenie dla zrozumienia, przez dzieci w wieku przedszkolnym, związków między teraźniejszością, a przeszłością. Warunkuje również świadomość dzieci kim są, gdzie mieszkają i skąd pochodzą. Uczy szanowania otaczającego świata i  miłości do MAŁEJ OJCZYZNY.

 

 

 

         Edukacja regionalna zapoznaje dzieci z tradycjami domu rodzinnego, najbliższego środowiska i przedszkola. Stopniowo wprowadza w tematykę dziejów rodzinnej wsi, miasta, zaznajamia z jego zabytkami, kulturą oraz z wybitnymi postaciami. Uczy szacunku do dorobku przeszłych i teraźniejszych pokoleń. Kształtuje postawy patriotyczne oraz pozwala nabyć pewnych umiejętności umożliwiających zaprezentowanie swojego miejsca zamieszkania innym.

 

Poznanie kultury własnego regionu powinno rozpocząć się już w przedszkolu, kiedy dziecko jest otwarte na nowe doświadczenia, a co najważniejsze rozpoczyna się kształtowanie poczucia systemu wartości i przynależności do konkretnego miejsca.

 

Związek z własnym regionem jest sprawą bardzo istotną dla dziecka w ukształtowania poczucia własnej tożsamości. Lepsze zrozumienie i poznanie swoich korzeni wpływa na kształtowanie osobowości dziecka otwartego na otaczającą je rzeczywistość. Uświadomienie dziecku, że jego naturalne środowisko: rodzina, społeczność lokalna, ojczyzna są wielką wartością dają poczucie bezpieczeństwa i naturalnej przynależności. Dziecko stopniowo poznaje obyczaje i tradycje, poczynając od własnej rodziny, poprzez region, aż do wiedzy historycznej o Polsce przez co rozwija swoją tożsamość lokalną i narodową.



Głównym celem edukacji regionalnej w przedszkolu jest wspomaganie indywidualnego rozwoju każdego dziecka z pomocą rodziny, w oparciu o współpracę ze środowiskiem lokalnym. Poznawanie przez dzieci własnego dziedzictwa kulturowego odbywa się poprzez odpowiednio dobrane formy i metody pracy, dostosowane do rozwoju psychofizycznego i intelektualnego dziecka. Tradycje nie rodzą się z dnia na dzień. Składają się na nie długie lata wspólnych przeżyć i działań, czasami pozornie drobnych, ale jakże istotnych dla wytworzenia silnej więzi uczuciowej z domem rodzinnym i swoim regionem.



                        Cele szczegółowe edukacji regionalnej to:

 

- Zapoznanie dziecka z najbliższym otoczeniem (przedszkolem,).

 

- Zapoznanie z miejscowością, w której mieszka- z jego nazwą, herbem, charakterystycznymi zabytkami i obiektami.

 

- Poznawanie historii i specyfiki regionu w połączeniu z tradycjami własnej rodziny.

 

- Wzmacnianie więzi uczuciowej z rodziną poprzez prowadzenie rozmów z dziadkami i rodzicami na temat przeszłości.

 

- Wprowadzanie dzieci w świat tradycji ludowych, obyczajów i kultury naszych przodków.

 

- Budzenie przywiązania do rodzinnego krajobrazu.

 

- Wyzwalanie aktywności twórczej dzieci i pozytywnej motywacji zmierzającej do kultywowania tradycji.

 

- Ukazanie piękna sztuki ludowej- tańca, muzyki, stroju ludowego.

 

- Kreowanie dziecka do roli odkrywcy zmian przyrodniczych w najbliższym środowisku, rozbudzanie zamiłowania do obserwacji przyrody, poznania jej piękna i wyrabiania nawyku jej ochrony.

     

 


Przyswajanie treści z zakresu edukacji regionalnej powinno odbywać się w naturalnych sytuacjach umożliwiających dzieciom zaspokojenie własnej aktywności. Aktywny sposób zapoznawania dzieci z tradycjami daje szybkie i pozytywne efekty. Należy do tego wykorzystywać wszelkie nadarzające się okazje i uroczystości, takie jak:

 

- Święta religijne: Boże Narodzenie, Wielkanoc.

 

- Święta kalendarzowe: Andrzejki, Nowy Rok, powitanie wiosny.

 

- Uroczystości związane z kalendarzem przedszkola: spotkanie przy wigilijnym stole, bal karnawałowy, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Matki i Ojca, Dzień Dziecka.

 

- Okazje ogólnonarodowe, popularne w naszym kraju np. tłusty czwartek, dożynki.

 

- Kontakt dziecka z naturalnym środowiskiem oraz z osobami bezpośrednio związanymi z tradycjami regionalnymi poprzez organizowanie wycieczek, spacerów, imprez terenowych, zapraszanie do przedszkola gości.

  

W wieku przedszkolnym przyswajanie zagadnień edukacji regionalnej należy rozpocząć od umożliwienia dziecku przeżywania treści dotyczących własnego regionu i jego dziedzictwa w bliskich mu formach, związanych z jego środowiskiem rodzinnym i specyfiką regionu. ponieważ ma ona za zadanie włączania dzieci w życie społeczności lokalnej i uczynienia ich członkami tej społeczności.



 

Tagi