Ośrodki zdrowia w Grojcu i Włosienicy

Ostatnie dni sierpnia przyniosły dobre i złe wiadomości dotyczące opieki zdrowotnej w naszej gminie. Ośrodek we Włosienicy zaczął przyjmować deklaracje pacjentów chcących korzystać z jego usług od 1 września. W tym samym czasie okazało się, że przychodnia w Grojcu przestanie działać w aktualnym kształcie z końcem roku. Otwarcie nowej jest zaplanowane na lato 2017.

- Nowo wybudowany ośrodek planujemy otworzyć najpóźniej 1 września przyszłego roku - mówi Mirosław Smolarek, zastępca wójta Gminy Oświęcim odpowiedzialny m.in. za opiekę zdrowotną. - Zachęcamy mieszkańców Grojca do korzystania od 1 stycznia z usług ośrodka we Włosienicy. Pracują tam znakomici, godni zaufania lekarze. W dodatku przyszły ośrodek w Grojcu będzie prowadzony przez firmę Formed, która jest operatorem we Włosienicy. Więc osoba, która złoży tam deklarację, będzie miała później mniej papierkowych spraw do załatwienia.

Władze Gminy rozważają komunikację zastępczą, która zależnie od potrzeb dowoziłaby pacjentów z Grojca do przychodni we Włosienicy. Deklaracje do tego ośrodka można składać już teraz, ale Mirosław Smolarek ma świadomość, że nikt się nie śpieszy z ważnymi decyzjami:
- Planujemy spotkanie z mieszkańcami Grojca w listopadzie lub na początku grudnia, z udziałem dyrektora Aleksandra Kępy z Formedu, na którym poinformujemy, jak postępują prace nad nowym ośrodkiem.

Plan zakładał budowę przychodni jeszcze w tym roku, jednak firmy, które wzięły udział w przetargu, wycofały się w ostatniej dekadzie sierpnia. Zostało zbyt mało czasu, żeby w nowym miejscu placówka mogła funkcjonować od 1 stycznia. W związku z tym powstanie kolejny projekt uwzględniający sugestie firmy Formed, która będzie obsługiwać ośrodek, przede wszystkim chodzi o dodatkowe pomieszczenie na pracownię rentgenowską.

Z punktu widzenia operatora i władz Gminy warto poczekać do lata, po to, żeby na miejscu była do dyspozycji pełna diagnostyka, dzięki czemu pacjenci nie będą musieli jeździć na badania gdzieś indziej.

- Dopóki nowy ośrodek w Grojcu nie zostanie otwarty, będziemy na państwa czekali we Włosienicy - zapewnia grojczan Aleksander Kępa z Formedu. - Każdy pacjent zostanie przyjęty. Będziemy państwa umawiali telefonicznie na konkretną godzinę.

Przychodnia we Włosienicy działa od 1 września. Lekarze przyjmują pacjentów i umawiają się na wizyty domowe. Opiekę zapewnia też pielęgniarka środowiskowa. Na miejscu są pobierane próbki do badań. Do 6 września deklaracje złożyło niespełna 400 osób.
- Myślę, że to dobry początek - powściągliwie ocenia Aleksander Kępa. I dodaje - Zróbmy obydwa ośrodki tak, żeby służyły na kolejne lata i były dobrze wyposażone.

Na zdjęciu: zastępca wójta Mirosław Smolarek, wójt Albert Bartosz, sołtys Włosienicy Władysław Zaliński i dyrektor Aleksander Kępa.