Obserwowali zaćmienie, zagrali na giełdzie i wystąpili w radiu

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Babicach wraz z grupą piętnastu gimnazjalistów z Rajska odwiedzili Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Do wizyty doszło 20 marca. Była niezwykle udana.

Przypomnijmy, iż od kilku lat placówka w Babicach jest „Szkołą ćwiczeń” krakowskiego UP.

– Jesteście już częścią naszej uczelni, więc witamy was jak dobrych znajomych – tymi słowami rozpoczął się kolejny pobyt uczniów z babickiej podstawówki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

Tym razem młodzież gościła w Ośrodku Inicjatyw Edukacyjno-Społecznych Uniwersytetu Pedagogicznego.

Data wizyty na uczelni nie była przypadkowa, zbiegła się bowiem z dniem częściowego zaćmienia Słońca. I od tego właśnie akcentu rozpoczęły się zajęcia.

W sali ośrodka uczniowie obejrzeli i wysłuchali wykładu z astronomii. Zapoznali się m.in. z typami zaćmień Słońc. Po rozdaniu specjalnych szkieł obserwacyjnych wszyscy uczestnicy zaczęli obserwację pierwszej fazy zaćmienia.

Następnie podzielono uczestników na mniejsze grupy. Rozpoczęły się zajęcia prowadzone przez uniwersyteckich pracowników.

– Każda grupa została zaproszona do pracowni komputerowej, gdzie każdy z uczniów otrzymał do dyspozycji stanowisko komputerowe i zaczęło się… inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych – opowiada z uśmiechem na ustach dyrektor szkoły w Babicach, Tadeusz Baraniecki.

Młodzi inwestorzy zostali wyposażeni w odpowiedni zasób wirtualnej gotówki oraz poinformowani o notowanych na wirtualnej giełdzie spółkach. Przed przystąpieniem do kupna czy sprzedaży akcji obejrzeli telewizyjne wiadomości, by dowiedzieć się więcej na temat aktualnej sytuacji gospodarczej na świecie.

Uczniowie z naszych gminnych placówek tak bardzo zaangażowali się w proces obrotu akcjami, że nie zauważyli, iż po szóstej sesji giełdowej trzeba było przystąpić do obliczania strat bądź zysków. Na koniec otrzymali pamiątkowe gadżety z logo krakowskiej uczelni. Natomiast najlepszy inwestor – pamiątkową koszulkę Uniwersytetu Pedagogicznego.

Dalsze zajęcia związane były z grafiką komputerową. Korzystając z odpowiednich aplikacji uczniowie tworzyli baśniowe obiekty graficzne i zapoznali się z konstruowaniem skomplikowanych figur geometrycznych.

Kolejnym etapem pobytu w Ośrodku Inicjatyw Edukacyjno- Społecznych było sprawdzenie się w roli radiowca. Uczestników gościło uczelniane radio „Spectrum”.

Uczniowie zapoznali się z pracą w radiu, tworzeniem i gatunkami audycji radiowych, ekipą rozgłośni. Mieli możliwość nagrania rozmów w prawdziwym studiu, przed profesjonalnymi mikrofonami i przy współpracy realizatora dźwięku. Po nagraniu scenek dialogowych mogli posłuchać samych siebie.

– Udział w zajęciach na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie był tak interesujący, że co niektórzy już zdeklarowali chęć studiowania na tej krakowskiej uczelni – podkreślił dyrektor Tadeusz Baraniecki.

Należy dodać, że wyjazd był całkowicie darmowy, bowiem koszty wynajmu autokaru pokrywał Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim.