Życiowa mądrość nie bierze się z internetu

Kilkadziesiąt par z naszej gminy świętowało w pięknie przystrojonym Domu Ludowym w Grojcu jubileusz Diamentowych i Złotych Godów. Uroczystości odbyły się w czwartek, 5 marca ...

Kilkadziesiąt par z naszej gminy świętowało w pięknie przystrojonym Domu Ludowym w Grojcu jubileusz Diamentowych i Złotych Godów. Uroczystości odbyły się w czwartek, 5 marca.

Zanim czcigodni Jubilaci zostali podjęci przez władze Gminy Oświęcim w grojeckim Domu Ludowym, uczestniczyli w uroczystej mszy św. odprawionej w pobliskim kościele przez ks. proboszcza Józefa Zborka. Duchowny złożył Jubilatom najserdeczniejsze życzenia kolejnych lat w zdrowiu i miłości, udzielił im także bożego błogosławieństwa.

Podkreślił, że nabyta przez nich w ciągu lat życiowa
mądrość powinna być drogowskazem dla młodszych pokoleń – a niekoniecznie ta wirtualna, czerpana bezkrytycznie garściami z internetu.
Podczas mszy Jubilaci odnowili przysięgę małżeńską, a wnętrza grojeckiej świątyni rozbrzmiewały pieśniami w znakomitym wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Porębianie”.

W progach Domu Ludowego w Grojcu małżonków z wieloletnim stażem serdecznie powitała kierownik oświęcimskiego Urzędu Stanu Cywilnego, Irena Paszko.

– Złote i Diamentowe Gody są w naszej polskiej tradycji obchodzone szczególnie uroczyście. Patrzymy na Was z podziwem i szacunkiem, chyląc przed Wami z pokorą głowy. Państwa obecność tu dowodzi, że wbrew wszelkim przeciwnościom losu dochowaliście przysięgi małżeńskiej – powiedziała pani Irena wyrażając nadzieję, że dzisiejsza uroczystość podkreśli znaczenie tego wyjątkowego jubileuszu w życiu małżonków.

O zapalenie świec, których płomień ma magiczne znaczenie, jest symbolem domowego ogniska i trwałości rodziny prowadząca uroczystość Barbara Gasidło poprosiła pp. Łucję i Jana Fabiów z Grojca. W tej ceremonii towarzyszył parze wójt Gminy Oświęcim Albert Bartosz.
– Niech ten płomień otuli swym blaskiem i ciepłem wszystkich tu zgromadzonych. Niech w dalszym życiu dodaje otuchy i poczucia bezpieczeństwa – powiedziała dyrektor grojeckiej książnicy.

Następnie poprosiła wójta o zabranie głosu. I choć sternik naszej gminy miał przygotowaną na kartce okolicznościową przemowę, zrezygnował z tego ułatwienia, po czym prosto z głowy skierował do Jubilatów wyjątkowo ciepłe słowa, zbierając za nie burzę oklasków od zgromadzonych.

Później, w asyście kierownik USC, udekorował złotych Jubilatów medalami przyznanymi im przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Z życzeniami, listami gratulacyjnymi i upominkami pospieszyli przewodniczący rady gminy Piotr Śreniawski i zastępca wójta Mirosław Smolarek. O muzyczną oprawę tej części gali zadbał skrzypek Mirosław Kramarczyk.

I wreszcie nadszedł moment wzniesienia toastu na część Jubilatów. Na zakończenie części oficjalnej głos zabrali goście, dzieląc się z innymi swoimi wspomnieniami z lat młodzieńczych.

Po przemowach, na scenie wreszcie pojawili się artyści z Zespołu Pieśni i Tańca „Porębianie”. Wraz ze swoim kierownikiem muzycznym i wirtuozem akordeonu Wojciechem Pieczką stworzyli Jubilatom niezapomniane widowisko.

Słowa podziękowania za przygotowanie uroczystości należą się Ośrodkowi Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim, a zwłaszcza dyrektor placówki Jadwidze Szczerbowskiej, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Grojcu Barbarze Gasidło oraz paniom z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.

Diamentowe Gody obchodzili:
•    Zofia i Jan Chwierut
•    Janina i Konstanty Czarnik
•    Stefania i Mieczysław Filip
•    Józefa i Stanisław Heród
•    Władysława i Henryk Janik
•    Maria i Bronisław Kukla
•    Anna i Jan Orliccy
•    Zofia i Czesław Paszek
•    Stanisława i Marian Prygiel
•    Marianna i Marian Przybyła
•    Krystyna i Kazimierz Staszewscy
•    Zofia i Józef Szafraniec
•    Anna i Józef Żebrak.

Złote Gody obchodzili:
•    Paździora Zofia i Władysław
•    Raj Stanisława i Zygmunt
•    Zagorscy Anna i Antoni
•    Zając Zofia i Kazimierz.