Deszcz rządowych pieniędzy dla naszej gminy

Gmina Oświęcim może stać się największym beneficjentem kolejnego, piątego już etapu Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego, planowanego na lata 2016 - 2020. W piątek 16 stycznia w oświęcimskim starostwie rozmawiali na ten temat przedstawiciele samorządów i innych podmiotów zainteresowanych kontynuacją OSPR ...

Gmina Oświęcim może stać się największym beneficjentem kolejnego, piątego już etapu Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego, planowanego na lata 2016 - 2020. W piątek 16 stycznia w oświęcimskim starostwie rozmawiali na ten temat przedstawiciele samorządów i innych podmiotów zainteresowanych kontynuacją OSPR.

Naszą gminę w tym ważnym spotkaniu reprezentowali: wójt Albert Bartosz, kierownik wydziału inwestycji Piotr Kraj, główny specjalista ds. rozwoju gospodarczego i projektów strategicznych Anna Fajfer, sołtys Brzezinki a zarazem radny gminny Andrzej Ryszka oraz radny powiatu Adam Sowa z Brzezinki.

Podczas spotkania zastanawiano się na podziałem blisko 34 mln zł, które w ramach kolejnej edycji rządowego programu mogą trafić do powiatu oświęcimskiego. W trakcie dyskusji każdy z potencjalnych beneficjentów mógł zaprezentować swoje projekty do realizacji w ramach V etapu OSPR.

– Wstępny etap dyskusji pozwolił beneficjentom ustalić sposób podziału środków w następujący sposób: Gmina Oświęcim - ok. 11,5 mln zł, Powiat Oświęcimski - ok. 9,5 mln zł., Miasto Oświęcim - ok. 8 mln zł, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa - ok. 4 mln zł i Województwo Małopolskie - ok. 1 mln złotych – powiedziała tuż po spotkaniu Nikolina Magiera, rzeczniczka oświęcimskiego starostwa.

Obecnie włodarze zainteresowanych samorządów i przedstawiciele uczelni muszą przedstawić wojewodzie wstępną propozycję zadań podstawowych oraz rezerwowych na lata 2016 - 2020. Z kolei do 30 stycznia wojewoda musi przedłożyć karty zadań do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Co istotne, wymogiem realizacji rządowego programu jest zabezpieczenie przez beneficjentów udziału własnego w wysokości 20 procent kosztów planowanych inwestycji.

Gmina Oświęcim określiła już listę zadań podstawowych, które chciałaby zrealizować w V etapie OSPR-u. Są to:

• - budowa drogi odbarczajacej (odnoga ul. Ofiar Faszyzmu drogi powiatowej K1877) usytuowanej na przedpolu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau – szacowany koszt 6,5 mln zł,
  • - budowa chodnika wzdłuż ul. Franciszkańskiej i ul. Polaka w Harmężach – 700 tys. zł,
  • - budowa chodnika wzdłuż ul. Brzozowej w Brzezince – 600 tys. zł,
  • - przebudowa ulicy Pławskiej w Brzezince – 1,05 mln zł,
  • - przebudowa ulicy Strażackiej w Brzezince – 1,9 mln zł,
  • - przebudowa ul. Szkolnej w Brzezince – 1,25 mln zł,
  • - przebudowa ul. Sołtysów w Brzezince – 650 tys. zł,
  • - przebudowa ulicy Wierzbowej w Brzezince – 600 tys. zł,
  • - przystosowanie byłych magazynów spożywczych, tzw. Ziemniaczarek, do stałej ekspozycji muzealnej dot. Judenrampe – 800 tys. zł,
  • - opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Oświęcim (rejon sołectw Brzezinka, Harmęże i Pławy) – 325 tys. zł.

Łączna kwota na realizację powyższych zadań wynosi 14,37 mln zł, w tym udział naszej gminy to 2,87 mln zł, a środki rządowe – 11,5 mln zł.

Na liście zadań rezerwowych znalazły się trzy inwestycje:

- budowa nowej drogi dojazdowej do Judenrampe i Ziemniaczarek (przedłużenie ul. Kombatantów) łączącej ul. Ofiar Faszyzmu z ul. Piwniczną – szacowany koszt 3 mln zł,
- przebudowa ulicy Górniczej w Brzezince – szacowany koszt 520 tys. zł,
- przebudowa ulicy Zapłocie w Brzezince – szacowany koszt 780 tys. zł.

W sumie na te trzy zadania zaplanowano 4,3 mln zł, w tym środki OSPR – 3,40 mln zł, a gminne - 860 tys. zł.

Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy został przyjęty przez Radę Ministrów blisko 20 lat temu. Jako najważniejsze zadania określono w nim: uporządkowanie i zagospodarowanie terenów wokół Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, poprawienie dostępności komunikacyjnej Oświęcimia dla pielgrzymów, turystów i inwestorów, a także podniesienie atrakcyjności miasta i okolic przez renowację zabytków oraz rozwój działalności edukacyjnej poprzez utworzenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.