Droga Krzyżowa w miejscu niewyobrażalnej zbrodni

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w niedzielę 9 listopada w dorocznej Drodze Krzyżowej na terenie byłego obozu zagłady KL Birkenau. W tym roku uroczystości zbiegły się z Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym ...


Kilka tysięcy osób uczestniczyło w niedzielę 9 listopada w dorocznej Drodze Krzyżowej na terenie byłego obozu zagłady KL Birkenau. W tym roku uroczystości zbiegły się z Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

 

Droga Krzyżowa na terenie byłego KL Birkenau odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu Wszystkich Wiernych Zmarłych. W trakcie rozważań czytanych na trasie wiodącej wzdłuż ścieżek byłego obozu zatrzymywano się m.in. przy Bramie Śmierci, obozowej rampie, wśród baraków i ruin krematoriów.

 

Ks. Józef Święcicki, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Brzezince przypomniał, iż modlitwa w miejscu kaźni i męczeństwa przeszło miliona osób jest także próbą poszerzenia postrzegania Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

 

Z kolei ks. Józef Niedźwiedzki, proboszcz oświęcimskiej parafii pw. św. Maksymiliana odczytując świadectwa papieży, którzy odwiedzili były obóz zagłady, cytował słynne słowa „Nie mogłem tu nie przybyć”. Po raz pierwszy wypowiedział je w tym miejscu Jan Paweł II podczas swej pierwszej pielgrzymki do Ojczyny, niedługo po wyborze na Tron Piotrowy. Słowa te powtórzył w 2006 r. na terenie byłego obozu Birkenau następca polskiego papieża – Benedykt XVI.

 

Ta wyjątkowa Droga Krzyżowa od blisko 40 lat przyciąga w to symboliczne miejsce na mapie globu tysiące pątników. Przyjeżdżają tu, by pomodlić się w intencji ofiar wszystkich obozów zagłady, modlą się także w prywatnych intencjach. Z zainteresowaniem kilku tysiącom pielgrzymów uczestniczących w nabożeństwu przyglądali się liczni turyści z różnych stron świata.

 

Duży, drewniany krzyż nieśli na zmianę samorządowcy z powiatu oświęcimskiego, w tym radni i wójt gminy Oświęcim, rzemieślnicy, przedstawiciele organizacji religijnych i wspólnot parafialnych, członkinie kół gospodyń wiejskich. Między stacjami zlokalizowanymi w różnych miejscach obozu, odmawiano różaniec.

 

Podczas rozważań przygotowanych przez oddział Klubu Inteligencji Katolickiej przy oświęcimskiej parafii św. Maksymiliana przywoływano m.in. postać Stanisławy Leszczyńskiej i rtm. Witolda Pileckiego – bohaterskich więźniów tego obozu. Wzywano także do modlitwy za wstawiennictwo św. Teresy Benedykty od Krzyża i św. Maksymiliana Kolbe – męczenników tej Golgoty XX wieku.

 

Po zakończeniu Drogi Krzyżowej na terenie byłego obozu, w kościele w Brzezince odprawiono uroczystą mszę świętą.



 

Tagi

GALERIA