Dożynki z powagą i na wesoło

Wzorem lat poprzednich, także tegoroczne uroczystości dożynkowe we Włosienicy zorganizowano na placu przy miejscowej remizie. Gospodarzami święta plonów w tym sołectwie byli Cecylia i Marek Stokłosowie ...

Wzorem lat poprzednich, także tegoroczne uroczystości dożynkowe we Włosienicy zorganizowano na placu przy miejscowej remizie. Gospodarzami święta plonów w tym sołectwie byli Cecylia i Marek Stokłosowie.

Dożynki we Włosienicy, które odbyły się w ostatnią sobotę sierpnia, zorganizował sołtys Władysław Zaliński wraz z radą sołecką i przy udziale wszystkich miejscowych organizacji.

Święto plonów rozpoczęła uroczysta msza św. odprawiona w kościele pw. Michała Archanioła. Potem goście, których śpiewająco powitał zespół „Włosianeczki” bawili się na placu przy remizie. Obecni byli m.in. wójt Małgorzata Grzywa, przewodniczący rady Piotr Śreniawski, ks. Jan Dewera, wicestarosta Zbigniew Starzec, sołtysi sąsiednich wsi, dyrektorzy gminnych placówek.

Dekorację bram, prezenty dla zaproszonych gości oraz kwiaty do wieńców przygotował Uniwersytet Każdego Wieku. Wieńce i tradycyjne kłóska wykonały panie z KGW. O wystrój estrady oraz udekorowanie stołów zadbali członkowie Koła Emerytów i Rencistów. Pozostałe organizacje przygotowały teren wokół remizy.

Sołtys Władysław Zaliński podziękował rolnikom za ich trud, a Opatrzności za urodzajny rok. – Życzę wszystkim rolnikom i wszystkim tu zgromadzonym osiągnięcia zawsze zamierzonych celów i należytego zrozumienia ze strony organów władzy. Życzę zdrowia i pomyślności, zadowolenia oraz poczucia dumy z wykonywanej pracy – dodał.

Obrzędu przekazania wieńców i chleba na ręce gospodarzy dożynek, pp. Stokłosów, dokonała młodzież przygotowana przez Krystynę Ryszkę.

Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpiły przedszkolaki z tutejszej placówki pod kierunkiem Barbary Szubert i uczniowie włosienickiej podstawówki przygotowani przez Marię Rodak. Salwy śmiechu wywołał program kabaretowy pt. „Wizyta w galerii handlowej we Włosienicy” w wykonaniu młodzieży. O tym, że młodym włosieniczanom nie brakuje poczucia humoru mogliśmy się też przekonać słuchając w ich wykonaniu tradycyjnych przyśpiewek na wesoło.

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczął się festyn. Do tańca przygrywał zespół „Relax”.