Z kosą, sianem i... piecem na scenie w Grojcu

W Grojcu organizatorzy święta plonów nie chcieli mieć popsutych humorów przez chimeryczną aurę, która dominowała w niedzielę 24 sierpnia, stąd też tegoroczne dożynki zorganizowano w Domu Ludowym. W krótkim czasie sala widowiskowa wypełniła się po brzegi. Bo i było na co popatrzeć ...

W Grojcu organizatorzy święta plonów nie chcieli mieć popsutych humorów przez chimeryczną aurę, która dominowała w niedzielę 24 sierpnia, stąd też tegoroczne dożynki zorganizowano w Domu Ludowym. W krótkim czasie sala widowiskowa wypełniła się po brzegi. Bo i było na co popatrzeć.

Po mszy świętej odprawionej w grojeckim kościele przez ks. proboszcza Józefa Zborka, korowód dożynkowy przemaszerował do sali widowiskowej Domu Ludowego. Panie z tutejszego Koła Gospodyń Wiejskich przedstawiły licznie zgromadzonej publiczności wspaniałą prezentację tradycyjnych żniw oraz wypieku chleba z plonów. Była więc i prawdziwa kosa, snopki, były i cepy. Nie obyło się bez pieczenia chleba w prawdziwym piecu! Podczas uroczystości dożynkowych wystąpiły także przedszkolaki z miejscowego przedszkola i uczniowie szkoły podstawowej, zbierając za swoją prezentację burzę oklasków.

Gospodarzami tegorocznych dożynek w Grojcu byli Lucyna Rusin i Andrzej Wojtala. Z rąk Stanisława Chowańca i grojeckich gospodyń otrzymali chleb i piękny wieniec.

Pan Andrzej gospodaruje na 8 hektarach, obsianych głównie zbożem. Ponadto hoduje świnie. Z dumą przyjął propozycję pełnienia roli gospodarza tegorocznych dożynek. Co ciekawe, miało to miejsce dokładnie w 40. rocznicę odbioru wieńca dożynkowego w Grojcu przez jego rodziców.

Na grojeckich dożynkach AD’2014 pojawiło się liczne grono znamienitych gości. Wśród nich m.in.: przewodniczący rady gminy Piotr Śreniawski, wójt Małgorzata Grzywa, radni Jacek Mydlarz, Mirosław Smolarek i Adam Nowotarski, przewodniczący Osady Stawy Grojeckie Wojciech Płonka, kierownik oświęcimskiej agendy urzędu marszałkowskiego Albert Bartosz, proboszcz grojeckiej parafii ks. Józef Zborek, sołtys Grojca Krzysztof Wolak, prezes miejscowego stowarzyszenia emerytów i rencistów Albin Kojm.