Policja świętuje i dziękuję samorządowcom

W tym roku mija 95. rocznica powstania Państwowej Policji, powołanej przez Sejm RP 24 lipca 1919 roku. Podczas tegorocznego Święta Policji, które 30 lipca odbyło się w Oświęcimskim Centrum Kultury, włodarze gmin naszego powiatu usłyszeli słowa podziękowania z ust Komendanta Powiatowego Policji ...

W tym roku mija  95. rocznica powstania Państwowej Policji, powołanej przez Sejm RP 24 lipca 1919 roku. Podczas tegorocznego Święta Policji, które 30 lipca odbyło się w Oświęcimskim Centrum Kultury, włodarze gmin naszego powiatu usłyszeli słowa podziękowania z ust Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu, inspektor Janusz Barcika. To dzięki środkom samorządowym udało się m.in. zmodernizować wnętrza miejscowej komendy czy zorganizować dodatkowe patrole policyjne w Gminie Oświęcim.

W uroczystości w OCK-u wzięli udział m.in: Małopolski Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinspektor Mariusz Dąbek, Poseł na Sejm Dorota Niedziela, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Bogusław Mąsior, przedstawiciele samorządów lokalnych, wśród nich Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa. Na uroczystej akademii nie zabrakło także rodzin policjantów i pracowników cywilnych oraz emerytów policyjnych.

Komendant Powiatowy Policji w Oświęcimiu Janusz Barcik podziękował policjantom i pracownikom cywilnym tej formacji za bardzo dobrą służbę i pracę na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu oświęcimskiego.

Wraz z szefem małopolskiej Policji Mariuszem Dąbkiem odznaczył wyróżniających się funkcjonariuszy, natomiast wraz ze swoim zastępcą, Robertem Chowańcem, wręczył akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. W tym roku awansowano 73 policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu oraz Komisariatów Policji w: Brzeszczach, Chełmku, Kętach i Zatorze.

Komendant Barcik wręczył nagrody dwojgu policjantom, którzy realizując swoje pasje osiągnęli sukcesy sportowe - sierżant Patrycji Pszczelińskiej - Mistrzyni Polski w Kobudo oraz młodszemu aspirantowi Piotrowi Momotowi  - Mistrzowi i Wicemistrzowi w Wyciskaniu Sztangi.

Święto Policji to również święto pracowników Policji. Z tej okazji Komendant Powiatowy Policji w Oświęcimiu za zaangażowanie i wzorowe wypełnianie obowiązków wyróżnił: Gabrielę Sobocińską -  Technika ds.  BHP, Iwonę Jarosz – Sekretarkę w Komisariacie Policji w Brzeszczach oraz Bogusławę Fetko – Pracownika obsługi gospodarczej w Komisariacie Policji w Brzeszczach.

W zeszłym roku samorządy naszego powiatu przekazały na fundusz wsparcia Policji 300 tys. zł, a w obecnym jak dotąd ponad 180 tys. zł. Środki te są kierowane na poprawę infrastruktury komendy powiatowej i komisariatów, zakup sprzętu, w tym radiowozów, a także na dodatkowe patrole. Komendant Janusz Barcik dziękując za bardzo dobrą współpracę na rzecz bezpieczeństwa wręczył pamiątkowe statuetki przedstawicielom samorządów lokalnych. – Bez wsparcia samorządów lokalnych byłoby nam znacznie trudniej osiągnąć zamierzone cele – przyznał.

Małopolski Komendant Wojewódzki Policji, nadinspektor Mariusz Dąbek zwracając się do policjantów pogratulował im awansów i sukcesów odnoszonych w codziennej służbie, której działania są bardzo dobrze oceniane przez mieszkańców powiatu oświęcimskiego.

– Komenda Powiatowa w Oświęcimiu to jeden z wiodących garnizonów w Małopolsce – powiedział.

Przekazał również podziękowania pracownikom cywilnym za ich zaangażowanie w pracę, a także przedstawicielom samorządów za bardzo dobrą współpracę i okazane wsparcie. Na koniec pozwolił sobie na osobistą refleksję.

– Nie udało mi się, niestety, odwieść od przejścia na emeryturę zastępcy komendanta Policji w Oświęcimiu Adama Sowy – powiedział z żalem w głosie nadinspektor Mariusz Dąbek. W dowód uznania za lata sumiennej i wzorowej służby szef małopolskich policjantów wręczył mieszkańcowi Brzezinki w imieniu swoim i Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie pamiątkową szablę.