Z taką wiedzą daleko zajdą

Jak co roku, niesamowite emocje towarzyszyły uczestnikom Gminnego Konkursu Wiedzy Ogólnej „Jeden z dziesięciu”. W czternastej edycji imprezy, która jak zwykle została zorganizowana przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Rajsku, o tytuł najwszechstronniejszego młodego umysłu walczyło blisko 30 uczniów ...

Jak co roku, niesamowite emocje towarzyszyły uczestnikom Gminnego Konkursu Wiedzy Ogólnej „Jeden z dziesięciu”. W czternastej edycji imprezy, która jak zwykle została zorganizowana przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Rajsku, o tytuł najwszechstronniejszego młodego umysłu walczyło blisko 30 uczniów.

Konkurs, który odbył się 11 kwietnia, składał się z dwóch części. W pierwszej uczniowie klas II – III musieli odpowiedzieć na różnorodne pytania w formie pisemnej. Spośród nich wyłoniono najlepszą „dziesiątkę”, która zasiadła za jednym stołem, by odpowiadać w drugiej turze w części istnej.

Do tej fazy turnieju zakwalifikowali się:

Mateusz Marzec (SP Poręba), Bartłomiej Czech (SP Poręba), Lidia Jastrzębiowska (SP Rajsko), Marta Mikołajek  (SP Grojec), Filip Mendyk (SP Grojec), Marcin Błasiak (SP Rajsko), Kacper Biedroń (SP Grojec), Krzysztof Szafrański (SP Babice), Michał Kępa (SP Poręba), Igor Stachura (SP Włosienica).

„Która z planet znajduje się najbliżej Słońca?”, „Jak nazywa się lekarz, który leczy dzieci?”, „Jak nazywa się jedyny latający ssak”, „Ile dni ma kwiecień”?, „Ile wynosi obwód kwadratu o boku 5 cm”?, „Co ćwiczymy na „oślej łączce”? – na te i dziesiątki innych pytań musieli odpowiedzieć finaliści konkursu.

– W części ustnej liczyła się nie tylko wiedza i umiejętność radzenia sobie ze stresem, ale i strategia oraz refleks – tłumaczy nauczyciel Regina Ilich, która wraz z Małgorzatą Rolewską prowadziła ustną część konkursu.

Najlepsi z najlepszych błyszczeli wiedzą i elokwencją, ale zwycięzcą mógł być tylko jeden z nich. Po zaciętej walce ręce w geście zwycięstwa mógł wznieść Marcin Błasiak, uczeń klasy III Szkoły Podstawowej w Rajsku. Drugie miejsce zajął Bartłomiej Czech ze Szkoły Podstawowej w Porębie Wielkiej, a jedno oczko niżej uplasował się jego szkolny kolega – Mateusz Marzec.

– Łatwo nie było, ale trudno też nie było – dzielił się z nami wrażeniami tuż po zwycięstwie Marcin Błasiak. – Żadne z pytań nie sprawiło mi większych trudności. Moim ulubionym przedmiotem jest język polski, ale i pozostałe przedmioty idą mi dobrze.

Uzdolniony Marcin bynajmniej nie siedzi wyłącznie w książkach. Lubi jeździć na rowerze i uprawia kilka dyscyplin sportowych, m.in. jazdę na nartach.

Naszej rozmowie z uwagą przysłuchiwała się siostra Marcina.

– Co chciałbym robić w przyszłości? Tego jeszcze nie wiem... – i to chyba jedyne pytanie, na które nie potrafił odpowiedzieć nasz młody rozmówca.

Konkurs przygotowały nauczycielki klas I - III ze Szkoły Podstawowej w Rajsku. Współorganizatorem imprezy był OKSiR, a sponsorem cennych nagród Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa.