Seniorzy z Zaborza wyszli z domu

W muzyczno-taneczną podróż dookoła świata porwali seniorów z Zaborza organizatorzy spotkania zorganizowanego w ostatnim dniu stycznia w grojeckim Domu Ludowym. Było głośno, radośnie i wesoło ...

W muzyczno-taneczną podróż dookoła świata porwali seniorów z Zaborza organizatorzy spotkania zorganizowanego w ostatnim dniu stycznia w grojeckim Domu Ludowym. Było głośno, radośnie i wesoło.

Dlaczego spotkanie odbyło się akurat w Grojcu? Odpowiedź jest prosta - bo tylko na scenie w tutejszego Domu Ludowym można było pomieścić liczną Orkiestrę Dętą KWK „Piast”, która hucznie przygrywała zaproszonym gościom.

Imprezę zorganizowało Koła Gospodyń Wiejskich wespół z Radą Sołecką i Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych w Zaborzu. W jej organizacji pomógł OKSiR i Urząd Gminy Oświęcim.

Sukces zeszłorocznego spotkania dla seniorów z Zaborza, które odbyło się po raz pierwszy sprawił, że organizatorzy postanowili pójść za ciosem. I udało się. Frekwencja dopisała podczas tegorocznego spotkania.

– Byłoby świetnie, gdyby w ciągu roku było więcej imprez adresowanych do starszych osób – przyznaje Bożena Grabowska, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Zaborzu. – Myślę że będzie to możliwie, kiedy tylko dostaniemy własny lokal na nasze potrzeby, który obiecała nam pani wójt. Wtedy na pewno zaczniemy działać na większą skalę – zapewnia Grabowska.

Koło w Zaborzu reaktywowało działalność po wielu latach przerwy. Skupia panie w różnym wieku. Ta swoista mieszanka rutyny z młodością już przynosi pozytywne efekty.

– Chcemy odmienić postrzeganie w społeczeństwie kół gospodyń wiejskich jako organizacji zrzeszającej wyłącznie starsze kobiety, nastawione tylko i wyłącznie na pieczenie i gotowanie. Staramy się udowodnić, że KGW mogą działać z większym rozmachem korzystając z jednej strony z doświadczenia starszych członkiń, a z drugiej z energii młodszych pań – tłumaczy Grabowska.

Spotkanie w Grojcu wypełniła muzyczno-taneczna wyprawa dookoła świata w wykonaniu pań z KGW, pokaz walca wiedeńskiego i tanga w wykonaniu pp. Grabowskich, prezentacja tai chi w wykonaniu adeptów ze szkoły prowadzonej przez Halinę Kozioł. Ponadto widzowie oklaskiwali występ zespołu pieśni i tańca „Holan” w Zaborzu, zespołu folklorystycznego z Monowic i wspomnianej na wstępie górniczej orkiestry dętej.

Po reakcjach gości widać było, że spotkanie to sprawiło im dużą radość. Oby więcej tego typu imprez dla seniorów, także w innych sołectwach naszej gminy.