Jasełka z nutką refleksji i przestrogą

„Radość dzielenia - najcenniejsze prezenty kryją się w sercu” - to tytuł tegorocznych jasełek w Gminnym Gimnazjum nr 2 w Zaborzu. Spektakl, którego premiera miała miejsce w sobotę, 18 stycznia przygotowały Marta Jarosz i Anna Laszczak ...

„Radość dzielenia - najcenniejsze prezenty kryją się w sercu” - to tytuł tegorocznych jasełek w Gminnym Gimnazjum nr 2 w Zaborzu. Spektakl, którego premiera miała miejsce w sobotę, 18 stycznia przygotowały Marta Jarosz i Anna Laszczak.

Tego dnia sala gimnastyczna dosłownie pękała w szwach. Na widowni zasiedli m.in. wójt Małgorzata Grzywa i przewodniczący rady gminy Piotr Śreniawski, uczniowie i absolwenci tutejszego gimnazjum, rodzice i mieszkańcy Zaborza i okolic.

Autorki programu wyjaśniły, iż przygotowane przezeń jasełka mają skłaniać do refleksji nad dniem dzisiejszym. Młodzi artyści przedstawili program, w którym oprócz typowych, historycznych elementów znalazły się także nawiązania do współczesności – przestroga przed traktowaniem świąt w sposób powierzchowny i konsumpcyjny.

Młodzież udowodniła, że  dobro, miłość i troska o drugiego człowieka to wartości, które nie tracą na aktualności, mimo zawirowań współczesnych czasów.

Niewątpliwą atrakcją były tańce - ognisty zbójnicki i przepiękny polonez w rytm kolędy „Bóg się rodzi”. W nowoczesnym tańcu rewelacyjnie  zaprezentowała się Klaudia Rąba (na co dzień solistka formacji „Grawitacja”, odnosząca sukcesy na arenie ogólnopolskiej). Wszyscy tancerze otrzymali zasłużone owacje.

Niezwykle efektowną dekorację  przygotowali Anna i Sylwester Kotara. Oprawę muzyczną zapewnił Marek Michoń, który brawurowo poprowadził szkolny chór. Nowością były męskie głosy chłopców z klasy III, wszak do tej pory dominowały dziewczęta.

Pięknie zaprezentowała się skrzypaczka Ania Sołtysik i trębacz Maciej Mondry. Jak zwykle, furorę wywołał zespół rockowy AD/HD swoją nowoczesną interpretacją pastorałek

– Jasełka w naszej szkole to uroczystość cykliczna, integrująca środowisko lokalne – powiedziała Wiesława Pawłowska, dyrektor Gimnazjum Gminnego nr 2 w Zaborzu. – Gościmy mieszkańców okolicy, często trzypokoleniowe rodziny: dziadków, rodziców i wnuków.

Pani dyrektor nie kryje radości z faktu, iż rokrocznie gimnazjaliści z Zaborza chętnie angażują się w przygotowanie jasełek poświęcając wolny czas i prezentując swoje talenty aktorskie, taneczne, muzyczne.