Brzegi Soły w Rajsku i Grojcu zostaną zabezpieczone

W tej chwili rzeka Soła na terenie gminy Oświęcim, nie posiada, niestety, zabezpieczeń przeciwpowodziowych. To się może wkrótce zmienić, bo staraniem Wójta Gminy Oświęcim Małgorzaty Grzywy oraz mieszkańców Grojca, podpisano porozumienie między Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Krakowie, jako zarządcą rzeki Soły, a gminą Oświęcim ...

W tej chwili rzeka Soła na terenie gminy Oświęcim, nie posiada, niestety, zabezpieczeń przeciwpowodziowych. To się może wkrótce zmienić, bo staraniem Wójta Gminy Oświęcim Małgorzaty Grzywy oraz mieszkańców Grojca, podpisano porozumienie między Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Krakowie, jako zarządcą rzeki Soły, a gminą Oświęcim.

Na mocy tego porozumienia zostanie wykonana dokumentacja projektowa na realizację dwóch zadań mających uchronić naszą gminę przed zalaniem przez Sołę. Chodzi o zabezpieczenie brzegów Soły na terenie sołectwa Grojec (Osada Stawy Grojeckie oraz Czajki) i Rajska.

Koszty związane z przygotowaniem dokumentacji wyniosą w pierwszym przypadku nieco ponad 73 tys. zł, zaś w drugim – niespełna 48 tys. zł.

Planowany termin wykonania obu dokumentacji określony został na 16 grudnia br. W przyszłym roku zarządca rzeki zamierza ubiegać się o środki finansowe na realizację inwestycji, wprowadzając oba zadania do „Programu ochrony przed powodzią w dorzeczu Górnej Wisły”.

Szacunkowe koszty związane z realizacją zadań to 3,5 mln zł w przypadku Grojca i Rajska  oraz ok. 300 tys. zł w przypadku grojeckich Czajek. Dokładne dane dotyczące kosztów inwestycji będą znane po opracowaniu przez inwestora kosztorysu inwestorskiego.

– Zrealizowanie tych zadań inwestycyjnych spowoduje, że najpilniejsze prace zabezpieczeniowe na rzece Sole, na terenie gminy Oświęcim, będą wykonane – podkreśla wójt Małgorzata Grzywa.

Podobne działanie, dotyczące pokrycia kosztów dokumentacji projektowej na zabezpieczenie brzegów rzeki Soły, sfinansowane zostało przez miasto Oświęcim. Działania takie podejmowane są również przez inne gminy zlokalizowane na terenie działania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Obecnie rzeka Soła na terenie gminy Oświęcim, nie posiada, niestety, zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Opracowywana na szczeblu krajowym wstępna ocena ryzyka powodziowego wyznacza na terenie Polski obszary narażone na niebezpieczeństwo powodzi.

Na jej podstawie opracowywane są do końca tego roku dokładne mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego. Na bazie tych dokumentów właściwe organy, będą planowały inwestycje w gospodarce wodnej, w tym również te służące ochronie przeciwpowodziowej.