Święto plonów w najmniejszych sołectwach - Dworach II i Stawach Monowskich

W sobotę 24 sierpnia tradycyjne dożynki zorganizowano w dwóch najmniejszych sołectwach gminy Oświęcim – w Stawach Monowskich i Dworach Drugich. Obie imprezy rozpoczęły się o godz. 16 od mszy polowych ...

 

W sobotę 24 sierpnia tradycyjne dożynki zorganizowano w dwóch najmniejszych sołectwach gminy Oświęcim – w Stawach Monowskich i Dworach Drugich. Obie imprezy rozpoczęły się o godz. 16 od mszy polowych.

 

W Dworach Drugich mszę dziękczynną za udane plony odprawił proboszcz parafii we Włosienicy, ks. Jan Dewera. Gospodarzami dożynek w tym sołectwie byli Ewa i Piotr Sulkiewicz.

– Choć gospodarujemy na przeszło 3-hektarowym polu, dziś na takim areale trudno byłoby się utrzymać. Na co dzień pracuję w Synthosie, a żona zajmuje się domem i naszymi pociechami, 3-letnim Pawełkiem i 1,5-roczną Justynką – mówi pan Piotr.

 

W imieniu Wójta Gminy dożynkowe życzenie wszystkim rolnikom złożyła zastępca Agata Wiśniowska. Za udane plony dziękował także sołtys Dworów Drugich Stanisław Nowotarski.

 

Święto plonów okrasiły występy artystyczne mieszkańców Dworów Drugich. Przed publicznością zaprezentowały się miejscowy zespół ludowy „Dworzanki” oraz dzieci, które do występu przygotowała Iwona Piwowarska.

Z kolei największe rodzime przeboje zaśpiewały dwie młode wokalistki z Oświęcimia – Klaudia i Ala – podopieczne Mieczysława Miłonia.

 

Podczas dożynek swoje wyroby prezentowała m.in. znana firma kosmetyczna i pasieka Krzysztofa Zycha z Grojca.

– Od lat staramy się organizować własne dożynki, które służą integracji naszej społeczności i kultywowaniu tradycji – powiedziała nam Dorota Wieczorkowska z Koła Gospodyń Wiejskich w Dworach II.

Święto plonów w tej miejscowości zwieńczył festyn.

 

W sąsiednich Stawach Monowskich mszę św. inaugurującą dożynki odprawił pochodzący ze Stawów Monowskich - ks. Tomasz Stanek.

 

Honory gospodarzy dożynek w tym sołectwie sprawowali wójt gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa i sołtys Arkadiusz Kuwik. Pani wójt podziękowała rolnikom za trud włożony w uprawę ziemi, życzyła także, by nikomu nigdy nie zabrakło chleba. Wszystkim zaś mieszkańcom i przybyłym gościom, którzy tak licznie dopisali życzyła udanej zabawy.

 

– Dożynki, cóż to takiego? Dla nas to zebranie plonów, spotkanie wszystkich mieszkańców i ich rodzin, wspaniali goście, przyśpiewki i festyn. Obchodzimy tę uroczystość od dawna i krzewimy tę tradycję. Oby jak najdłużej! – wyraził nadzieję sołtys.

 

Wśród zaproszonych gości byli m.in. senator Andrzej Pająk, poseł Marek Polak, wiceprzewodniczący Rady Gminy Oświęcim Adam Wiecheć, proboszcz parafii we Włosienicy -  ks. Jan Dewera, sołtys Włosienicy Władysław Zaliński, przewodnicząca KGW z Włosienicy Maria Stachura, dyrektor Szkoły Podstawowej we Włosienicy Celina Stokłosa.

 

Obaj parlamentarzyści w swoich przemówieniach mówili o potrzebie kultywowania tradycji, dbania o rodzime rolnictwo i wierności wartościom chrześcijańskim.

 

W części artystycznej, którą ze swadą prowadził, sypiąc kawałami niczym z rękawa i przebierając się w przeróżne postacie sołtys Arkadiusz Kuwik, zaprezentowali się w śpiewach, tańcach i pokazach sportowych zarówno mali, jak i nieco więksi mieszkańcy Stawów Monowskich.

Ania Wróbel, Tomasz Klimczyk i Grzegorz Kaczan recytowali wiersz o chlebie. Najmłodsi mieszkańcy brawurowo odtańczyli krakowiaka. Wiersz „Dawne dziewczęta” recytowały Martyna Węgrzyn, Emilia Mus i Natalia Grubka. Młodzież z grupy tanecznej „Tataraki” prezentowały świtę krakowską, a wiersz Marii Konopnickiej „Na polu” deklamowali najmłodsi: Milena Kwadrans, Julia Noworyta, Kinga Grubka, Amelia Urbaś, Lena Kuglin i Amelia Stachura. Nie lada atrakcją był pokaz na żywo ciekłego azotu! Było bardzo ciekawie i… wybuchowo!

 

Byliśmy świadkami pokazu brazylijskiego tańca walki capoeira w wykonaniu uczestników wakacyjnych warsztatów. Wiersz „Abecadło o chlebie” recytowali: Maciej Michałek, Joanna Kaczan, Martyna Węgrzyn, Zuzanna Juraszek, Dominik Grubka i Radek Węgrzyn. Polkę z pasją wykonała młodzież, a wiersz „Babie lato” Julia Nurek i Patrycja Ludwin. W finałowej części artystycznej dożynek widzowie oklaskiwali wszystkich tańczących.

 

Po tej bogatej dawce artystyczno-naukowych przeżyć uczestnicy dożynek bawili się w najlepsze na festynie przy dźwiękach grupy Tornado.



Zobacz galerie zdjęć

 

 

Dożynki w Dworach II

 

 

Dożynki w Stawach Monowskich

 

 
 

 

 

Tagi