Być strażakiem to (wciąż) niezwykłe wyzwanie

7 czerwca na placu przed Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu zorganizowano Powiatowy Dzień Strażaka. Ten dzień był okazją do podsumowania pracy strażaków, uhonorowania najbardziej zasłużonych medalami i awansami, wymiany doświadczeń i poglądów. W uroczystości uczestniczyli samorządowcy z gmin powiatu oświęcimskiego, emerytowani strażacy i inni zaproszeni goście ...

7 czerwca na placu przed Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu zorganizowano Powiatowy Dzień Strażaka. Ten dzień był okazją do podsumowania pracy strażaków, uhonorowania najbardziej zasłużonych medalami i awansami, wymiany doświadczeń i poglądów. W uroczystości uczestniczyli samorządowcy z gmin powiatu oświęcimskiego, emerytowani strażacy i inni zaproszeni goście.

– Dzień Strażaka obchodzimy nieco później niż zazwyczaj, ale to codzienna służba dyktuje warunki, kiedy można uroczyście podsumować czas miniony od ostatniego święta, wyróżnić tych spośród nas, których postawa przyczyniła się do rozwoju służby i jej dobrego imienia  – powiedział komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu, mł. bryg. Piotr Filipek, dziękując włodarzom za pomoc, na jaką może liczyć powiatowa jednostka. – (…) Być strażakiem to wciąż niezwykłe wyzwanie. To zaszczyt i obowiązek. To nieprzerwana służba na rzecz drugiego człowieka. Ciągła praca nad sobą, pokonywanie własnych słabości, doskonalenie umiejętności. Życzę Wam strażacy, aby podejmowane każdego dnia działania przyniosły wiele satysfakcji, były inspiracją do dalszej pracy na rzecz rozwoju naszej jednostki. W myśl starej, nieprzemijającej dewizy: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.

Gminę Oświęcim na tej uroczystości reprezentowali wójt Małgorzata Grzywa i komendant Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Oświęcimiu Edmund Kalfas.

Podczas uroczystości wyróżnieni zostali strażacy oraz druhowie. Odznaczenia i awanse wręczył komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, nadbryg. Andrzej Mróz, który podziękował strażakom za zaangażowanie w swoją pracę.

Zwrócił uwagę na to, jak w ciągu dwóch dekad od powstania na korzyść zmieniła się Państwowa Straż Pożarna, zarówno organizacyjnie, jak i sprzętowo, co owocuje poprawą bezpieczeństwa mieszkańców.

Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP, poseł Edward Siarka podziękował przede wszystkim lokalnym włodarzom gmin za wsparcie Ochotniczych Straży Pożarnej i harmonijną współpracę jednostek OSP z PSP.

– Nie ma co ukrywać, że bez finansowego wsparcia samorządów, OSP nie byłyby w stanie sprawnie funkcjonować w swoich środowiskach – powiedział Edward Siarka.

– Obecne czasy niosą trudności i różnorodne problemy, przed którymi staje codziennie straż pożarna. Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb społecznych. To właśnie strażacy zapewniają od lat bezpieczeństwo mieszkańcom całego powiatu oświęcimskiego – podkreślił w swoim wystąpienia starosta Józef Krawczyk.

W imieniu wszystkich włodarzy ziemi oświęcimskiej strażakom podziękował pełniący funkcję prezydenta Oświęcimia, Janusz Chwierut.

–  Chciałbym wam podziękować za codzienną pracę i codzienny trud. Bo to wy chronicie ludzi i ich majątek. Mieliśmy okazję kilka miesięcy temu oglądać efekty waszej pracy w postaci analizy. W tym materiale widać, ile uchroniliście majątku ludzkiego, często też publicznego. Dlatego chciałem wam serdecznie pogratulować w imieniu wszystkich miast i gmin naszego powiatu – powiedział Janusz Chwierut.