Rządowe fundusze na drogi w Brzezince i Pławach

Aż 11 mln zł otrzyma gmina Oświęcim w ciągu najbliższych czterech lat z puli Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. Tym samym nasza gmina jest największym beneficjentem IV etapu OSPR. Stosowne porozumienie zostało podpisane 18 maja w oświęcimskim zamku ...

Aż 11 mln zł otrzyma gmina Oświęcim w ciągu najbliższych czterech lat z puli Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. Tym samym nasza gmina jest największym beneficjentem IV etapu OSPR. Stosowne porozumienie zostało podpisane 18 maja w oświęcimskim zamku.

Na uroczystości pojawili się m.in. Wójt Gminy Małgorzata Grzywa, wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela, prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut, starosta oświęcimski Józef Krawczyk. Stronę rządową reprezentowali wiceminister spraw wewnętrznych Włodzimierz Karpiński (zarazem pełnomocnik rządu ds. OSPR) oraz były szef tego resortu, a obecnie wojewoda Jerzy Miller.

– Jedni sieją, inni zbierają. Wojewoda był tym siewcą, współkreatorem tego etapu. Wierzę, że będą dobre plony, bo współpraca ze społecznością ziemi oświęcimskiej przynosi dobre efekty – podkreślił wiceminister Włodzimierz Karpiński.

Zaznaczył, że nie widzi zagrożeń dla realizacji OSPR,  bo stabilność programu opiera się również na udziale finansowym środków samorządowych.

Wojewoda Małopolski Jerzy Miller powiedział, że dotychczasowe środki, które rząd przeznaczył na program zostały dobrze spożytkowane.

– Jeżeli ten etap będzie równie dobry jak poprzednie, to mam wrażenie, że nie będzie ostatni – podkreślił Miller.

Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa dziękując przedstawicielom rządu za przyznane fundusze powiedziała, że dzięki tym środkom, a także przy udziale gminnych funduszy zostanie zrealizowanych aż pięć zadań w rejonie byłego obozu Birkenau. Jednocześnie stwierdziła, że do zrobienia pozostało jeszcze wiele w tej okolicy.

W naszej gminie w ramach IV etapu OPSR zostanie wybudowany budynek na terenie nowego parkingu w Brzezince (wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na to zadanie), przebudowana zostanie ul. Pławianka w Pławach (II etap planowany w 2013 r.), przebudowane zostaną ul. Jakubowskiego i Piwniczna w Brzezince (2014 rok). Ponadto za dwa lata powstanie nowa droga dojazdowa do Judenrampe i Ziemniaczarek (przedłużanie ul. Kombatantów), która połączy ul. Ofiar Faszyzmu z ul. Piwniczną w Brzezince.

Ogółem pieniądze z IV etapu OSPR zostaną podzielone pomiędzy gminę Oświęcim  (11 mln zł), miasto Oświęcim (ponad 7 mln), powiat oświęcimski (10 mln), Państwową Wyższą Szkołę Zawodową (4 mln). Natomiast Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego będzie miał do dyspozycji 1 mln zł.