Budowa głównego parkingu dla zwiedzających KL Birkenau wraz z infrastrukturą towarzyszącą przy ul. Męczeństwa Narodów i ul. Czernichowskiej w Brzezince

Ukończono budowę głównego parkingu dla zwiedzających były obóz zagłady KL Birkenau oraz infrastruktury towarzyszącej przy ul. Męczeństwa Narodów i Czernichowskiej w Brzezince ...

Nazwa Inwestycji:

Budowa głównego parkingu dla zwiedzających

Czas realizacji:

Całkowity koszt:

4.000.000 PLN

Lokalizacja:

Brzezinka

Opis Inwestycji:

Ukończono budowę głównego parkingu dla zwiedzających były obóz zagłady KL Birkenau oraz infrastruktury towarzyszącej przy ul. Męczeństwa Narodów i Czernichowskiej w Brzezince.

Nowy parking mieści blisko 150 samochodów osobowych i 36 autokarów. Zlokalizowany został kilkaset metrów od drutów byłego obozu i Bramy Śmierci. Dotychczasowy, położony tuż przy obozie szkodził historycznym budynkom. Drogą przy bramie głównej przejeżdżały codziennie dziesiątki autokarów i samochodów, co skutkowało niszczeniem infrastruktury wpisanej na światowa listę UNESCO, jaki i chaosem komunikacyjnym przy byłym obozie. Sytuacja taka powodowała przez lata znaczne utrudnienia dla mieszkańców Brzezinki, jak i innych osób korzystających z dróg publicznych.

Inwestycja zrealizowana została w ramach III etapu Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego na lata 2007 – 2011 (OSPR). Jak wyjaśnia Piotr Kraj, kierownik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Gminy Oświęcim, ten etap prac objął budowę głównego parkingu dla autobusów oraz samochodów osobowych, jego oświetlenie, budowę kanalizacji deszczowej i teletechnicznej.

Będzie on służył głównie odwiedzającym były obóz Birkenau turystom oraz uporządkuje ruch turystyczny na terenie Brzezinki, którą rokrocznie odwiedza ponad
milion osób
– podkreśla Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa.

Koszty wykonania I etapu budowy parkingu zamkną się w kwocie ok. 4 mln zł, z czego środki  OSPR wyniosły 3,45 mln zł, a środki gminy Oświęcim 550 tys. zł.