Coraz mniej różnic, coraz więcej wspólnych spraw

Dwudziestu uczniów i dwoje nauczycieli z zaprzyjaźnionego z Gminą Oświęcim bawarskiego miasteczka Auerbach gościło na początku października w naszym kraju ...


 

Dwudziestu uczniów i dwoje nauczycieli z zaprzyjaźnionego z Gminą Oświęcim bawarskiego miasteczka Auerbach gościło na początku października w naszym kraju. Przez pięć dni wraz z polskimi rówieśnikami poznawali miejsca związane z przeszłością i teraźniejszością Małopolski.

 

3 października 2011 roku już po raz 21. spotkali się gimnazjaliści z Rajska i Zaborza z rówieśnikami z Auerbach,  malowniczego miasteczka położonego w Górnej Palatyni. Zgodnie z deklaracją burmistrza bawarskiego miasteczka Auerbach Joachima Neus i Wójta Gminy Oświęcim Małgorzaty Grzywy rozpoczęła się druga dekada wymiany międzynarodowej.

 

Jednym z założeń programowych spotkań młodzieży jest poznawanie kraju, jego środowiska przyrodniczego, zabytków kultury i historii – tłumaczy nauczyciel języka niemieckiego w Gminnym Gimnazjum nr 1 w Rajsku Marcin Skwarczyński, jeden z opiekunów polskiej grupy.

 

We wtorek, 4 października niemiecka i polska młodzież wraz z opiekunami odwiedziła Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Następnie udała się do Urzędu Gminy Oświęcim, po którym gości oprowadzała wójt Małgorzata Grzywa. W sali sesyjnej urzędu pani Wójt wraz z doradcą Agatą Wiśniowską przybliżyła młodym Niemcom specyfikę naszej gminy, po czym odpowiadała na ich pytania. Gości interesowało m.in. to, jak długo rządzi gminą, z ilu miejscowości składa się gmina, ilu liczy mieszkańców. Podczas tego miłego spotkania zwieńczonego obdarowaniem gości materiałami promocyjnymi, pani Wójt potwierdziła gotowość współpracy i podtrzymania dotychczasowych kontaktów. Ostatnim punktem wizyty w UG było pamiątkowe zdjęcie, które zostaniem opublikowane w najnowszym numerze miesięcznika „Oświęcimska Gmina”. Po sesji zdjęciowej, obie grupy udały się do pobliskiego Centrum Żydowskiego. Ten pełen wrażeń dzień zwieńczył mecz piłkarski zorganizowany w pięknej hali sportowej Gimnazjum Gminnego w Rajsku.

 

W środę, 5 października młodzież z obu krajów udała się do stolicy Małopolski oraz Wieliczki. Odwiedziła kopalnię żup solnych i Smoczą Jamę w Krakowie.

 

Czwartek był także dniem pełnym wrażeń. Wycieczka po Ojcowskim Parku Narodowym przy pięknej słonecznej pogodzie okazała się bardzo dobrym pomysłem na wspólne spędzenie czasu. Oprócz spaceru do Bramy Krakowskiej młodzież zobaczyła zamek w Pieskowej Skale, Maczugę Herkulesa. Ponadto zwiedziła bardzo interesującą ekspozycję przyrodniczą w Centrum Edukacyjno-Muzealnym OPN  oraz pokrzepiła się posiłkiem w Piwnicy pod Nietoperzem. Ostatnim punktem programu był piątkowy wyjazd do Parku Miniatur w Inwałdzie. Wieczorem, podczas wspólnej pożegnalnej kolacji w Gimnazjum  Gminnym nr 2 w Zaborzu nastąpiło przekazanie symbolicznych upominków. Podczas tej uroczystości obecni byli m.in. wójt Małgorzata Grzywa, przewodniczący Rady Gminy Oświęcim Piotr Śreniawski, dyrektor Gimnazjum Gminnego nr 1 w Rajsku Wiktoria Czernicka, dyrektor Gimnazjum Gminnego nr 2 w Zaborzu Wiesława Pawłowska, nauczycielki niemieckiego w Zaborzu Ewa Wawrzyczek, Wioletta Rydzom, a ze strony niemieckiej nauczyciele z Auerbach Ferdinand Höllerer i Claudia Langsteiner.

 

Tegoroczną wymianę zwieńczyła dyskoteka dla młodzieży. Młodzi Polacy i Niemcy bawili się wyśmienicie i obiecali sobie, że wkrótce znów się spotkają, tym razem w Auerbach. A do tego czasu będą ze sobą utrzymywać wirtualny kontakt poprzez maile i wizyty na portalach społecznościowych.

 

 

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z wizyty



Kliknij na zdjęcie, aby przejść do galerii zdjęć

 

Tagi