Podsumowanie IV Regionalnego Konkursu Wieńców Dożynkowych

W ubiegłą niedzielę 4 września przy OSP Wilkowice (gmina Wilkowice, pow. bielski) odbył się IV Regionalny Konkurs Wieńców Dożynkowych wykonanych przez Kola Gospodyń Wiejskich z terenu byłego woj. Bielskiego. Konkurs przeprowadzono w ramach VI Gminnego Święta Plonów. Organizatorami konkursu byli: Rejonowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku- Białej, Gminna Rada Kobiet KGW, OSP Wilkowice, Gmina Wilkowice. Panie z KGW pojawiły się w barwnych strojach regionalnych i uczestniczyły w korowodzie do miejscowego kościoła parafialnego.

Celem konkursu było:

- pokazanie pięknych symboli zakończenia żniw,

- promowanie regionalnego rękodzieła ludowego, dziedzictwa kulturowego oraz tradycji ludowych

- upowszechnianie wartości sztuki ludowej  wśród społeczeństwa

- upowszechnianie atrakcyjności różnych szkół układania wieńców wykonanych z darów ziemi

- aktywizowanie lokalnego środowiska zajmującego się bukieciarstwem.

Przedmiotem konkursu były wieńce dożynkowe wykonane głównie z naturalnych materiałów roślinnych z niewielką ilością dodatków sztucznych, jako tradycyjne wieńce płaskie, korony lub kompozycje współczesne.

Do konkursu zgłoszono 23 wieńce: 9 z powiatu bielskiego, 9 z oświęcimskiego, 3 z pow. żywieckiego oraz 2 z suskiego.

Zgłoszono 10 koron, 8 kompozycji i 5 wieńców płaskich.

Jury konkursu pracowało w składzie:

1. Bogdan Kuboszek - Przewodniczący Komisji – Dyrektor Górnośląskiego Parku Etnograficznego „Skansen” w Chorzowie,

2. Bogdan Wandzel - Wiceprzewodniczący Komisji – Przedstawiciel Regionalnego Ośrodka  Kultury w Bielsku-Białej,

3. Grzegorz Szetyński – Członek Komisji - Wicestarosta Bielski,

4. Krzysztof Balawander – Członek Komisji - Dyrektor Domu Kultury w Kętach,

5. Sławomir Filapek – Członek Komisji - Kierownik Referatu ds Kultury, Sportu i Promocji Gminy Wilkowice

6. Danuta Kożusznik – Sekretarz - Prezes Zarządu Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej.

Jury dokonało przeglądu oraz oceny wieńców dożynkowych zgłoszonych do konkursu przez Koła Gospodyń Wiejskich i podjęło następujące decyzje:

·         W kategorii „wieńce płaskie”:

o        3 miejsce zajęło KGW Bystra pow. bielski (wieniec nr 21)

o        2 miejsce zajęło KGW Wilkowice pow. bielski (nr 25)

o        1 miejsce zajęło KGW Meszna pow. bielski (nr 22)

·         W kategorii „korony”:

o        3 miejsce zajęło KGW Międzyrzecze Dolne pow. bielski (nr 16)

o        2 miejsce zajęło KGW Łęki pow. oświęcimski (nr 15)

o        1 miejsce zajęło KGW Kocoń pow. żywiecki (nr 17)

·         W kategorii „kompozycje”:

o        3 miejsce zajęło KGW Bielany pow. oświęcimski (nr 7)

o        2 miejsce zajęło KGW Wilamowice pow. bielski (nr 8)

o        1 miejsce zajęło KGW Dwory I pow. oświęcimski (nr 3)

Ponadto specjalne wyróżnienie otrzymało KGW Hucisko-Pewelka pow. suski (wieniec nr 4) oraz KGW Las pow. żywiecki (nr 14)

Patronat honorowy pełnili:

Pani Małgorzata Handzlik – Poseł do Parlamentu Europejskiego

Pan Stanisław Dąbrowa – I Wicewojewoda Śląski

Pan Roman Włodarz – Prezes Śląskiej Izby Rolniczej

Pan Andrzej Płonka – Starosta Bielski

Pan Mieczysław Rączka – Wójt Gminy Wilkowice

Sponsorzy „IV Konkursu Wieńców Dożynkowych”

Urząd Wojewódzki w Katowicach

Śląska Izba Rolnicza w Katowicach

Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Pani Małgorzata Handzlik – Poseł do Parlamentu Europejskiego

Gmina Wilkowice

Rejonowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej

Spośród zaproszonych Gości zaszczycili nas swoją obecnością:

Małgorzata Handzlik – Poseł do Parlamentu Europejskiego

Marian Ormaniec- Radny Sejmiku Województwa Śląskiego, Członek Zarządu Śląskiej Izby Rolniczej w Katowicach, Prezes Zarządu Wojewódzkiego PSL

Grzegorz Szetyński – Wicestarosta Bielski,

Bogdan Kuboszek - Dyrektor Górnośląskiego Parku Etnograficznego „Skansen” w Chorzowie,

Mirosław Szemla – Wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach,

Andrzej Grzyb – Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego O/Bielsko-Biała

Bogdan Wandzel - Przedstawiciel Regionalnego Ośrodka  Kultury w Bielsku-Białej,

Krzysztof Balawander – Dyrektor Domu Kultury w Kętach,

Gości przywitali Wójt Gminy Wilkowice – Mieczysław Rączka oraz Przewodnicząca Rady Kobiet RZRKiOR p. Antonina Górna.