Dziś oddajemy hołd poległym tutaj przed 72 laty bohaterom bitwy, która przeszła do historii pod nazwą boju pod Rajskiem ...
– Dziś oddajemy hołd poległym tutaj przed 72 laty bohaterom bitwy, która przeszła do historii pod nazwą boju pod Rajskiem. Wspominamy w tym miejscu szczególnie naszego Honorowego Obywatela Gminy Oświęcim śp. Zygmunta Kachlika, który jeszcze nie tak dawno zaszczycał nas swoją obecnością – powiedziała 2 września, podczas uroczystości rocznicowych Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa.
Bitwa pod Rajskiem, do której doszło w pierwszych dniach II wojny światowej nie była zwycięska dla polskich obrońców z 16 Pułku Piechoty VI Dywizji Pancernej dowodzonej przez majorów Piotra Rybę i Piotra Rachwała i Batalionu Obrony Narodowej Oświęcim.
– Nie była też sromotną klęską, bo zdziesiątkowane oddziały polskiego wojska zadały poważne straty nacierającym Niemcom – podkreśliła podczas uroczystości w Rajsku Barbara Gasidło, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu z siedzibą w Grojcu. – Przywołujemy dziś pamięć o tamtym boju i pamięć o 83 polskich żołnierzach, którzy tutaj polegli.
W uroczystościach wzięli udział samorządowcy z gmin Oświęcim i Kęty, m. in. delegacja Rady Gminy Oświęcim, sołtysów, przedstawicieli szkół. Obecny był proboszcz miejscowej parafii Stanisław Koziana, reprezentanci środowisk kombatanckich, członkowie rodzin żołnierzy walczących w bitwie pod Rajskiem, przedstawiciele organizacji społecznych z gminy Oświęcim, nauczyciele, dzieci i młodzież z gminnych placówek oświatowych oraz z sąsiedniej gminy Brzeszcze, a także młodzież z klas wojskowych przy Powiatowym Zespole nr 2 Szkół Ogólnokształcących, Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu.
– Losy Narodu Polskiego wielokrotnie były wystawiane na próby. Nierzadko bolesne, wymagające ofiar. I dlatego dla Polaków historia to coś więcej niż tylko fakty z przeszłości. Świadomość historyczna jest nieodłączną częścią naszej tożsamości narodowej, wrażliwości politycznej i sposobu oglądu świata. Minęły już 72 lata, ale ta wojna w dalszym ciągu wymaga refleksji. Dziś pod pomnikiem w Rajsku oddajemy hołd poległym podczas II wojny światowej. Poległym tutaj przed 72 laty. Bohaterom bitwy, która przeszła do historii pod nazwą boju pod Rajskiem – powiedziała Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa.-Wspominamy w tym miejscu szczególnie naszego Honorowego Obywatela Gminy Oświęcim śp. Zygmunta Kachlika, który jeszcze nie tak dawno zaszczycał nas swoją obecnością. Wszystkich poległych obdarzamy pamięcią, szacunkiem i chylimy czoła nad tą symboliczną mogiłą. Mogiłą, która jest świadectwem wielkiego patriotyzmu i miłości do tej ziemi.
Młodzież z Gminnego Gimnazjum nr 1 im. mjr. Piotra Szewczyka w Rajsku zaprezentowała wzruszajmy program artystyczny nawiązujący do krwawych wydarzeń z 1939 r.
Wartę honorową przy pomniku pełnili, ubrani w mundury z 1939 r., entuzjaści z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Batalionu Obrony Narodowej Oświęcim.
– Nasza grupa składa się z sześciu osób. Istnieje od 2006 roku, natomiast pod pomnikiem Rajsku jesteśmy po raz trzeci – powiedział nam jej założyciel Marcin Dziubek, który osobiście odpalił salwy honorowe na cześć bohaterów sprzed 72 lat.
Skąd pomysł na powołanie tej grupy?
– Zapewne stąd, że jestem historykiem – uśmiecha się pan Marcin. – Oprócz mundurów Wojska Polskiego z kampanii wrześniowej występujemy także w mundurach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Ludowego Wojska Polskiego. Część wyposażenia to oryginały, mundury i broń to repliki, szyte i wytwarzane przez specjalizującą się w tym firmę.
Mundur, wyposażenie, broń – to z pewnością może zachęcić młodych ludzi do autentycznego zainteresowania się historią naszego kraju, którą poznają głównie z kart podręczników.
Zapraszamy do oglądnięcia, zdjęć z uroczystości
Kliknij na zdjęcie, aby przejść do galerii zdjęć