Informacja dot. dofinansowania przedsięwzięć polegających na zakupie i montażu kolektorów słonecznych w ramach dotacji NFOSiGW

Urząd Gminy Oświęcim informuje o możliwości dofinansowania przedsięwzięć polegających na zakupie i montażu kolektorów słonecznych w ramach dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)...

Osoby fizyczne posiadające prawo do dysponowania(1) budynkiem mieszkalnym albo prawo do dysponowania budynkiem mieszkalnym w budowie(2) oraz wspólnoty mieszkaniowe planujące instalować kolektory słoneczne na własnych budynkach wielolokalowych (wielorodzinnych)(3) mogą ubiegać się o wsparcie w ramach programu dla przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii i obiektów wysokosprawnej kogeneracji, w zakresie dopłat na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych przeznaczonych na zakup i montaż kolektorów słonecznych dla osób fizycznych i wspólnot mieszkaniowych.

Celem programu jest ograniczenie lub uniknięcie emisji CO2 poprzez zwiększenie produkcji energii cieplnej ze źródeł odnawialnych.

Nabór wniosków o dotację NFOŚiGW wraz z wnioskami o kredyt prowadzony jest w trybie ciągłym.

Wnioski składane są w bankach, które zawarły umowy o współpracę z NFOŚiGW.

Dotacja na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego realizowana jest za pośrednictwem banku na podstawie zawartej umowy o współpracy.

Wysokość dotacji:
Dotacja wynosi maksymalnie 45% kapitału kredytu bankowego wykorzystywanego na sfinansowanie kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Rodzaje przedsięwzięć:
Zakup i montaż kolektorów słonecznych do ogrzewania wody użytkowej albo do ogrzewania wody użytkowej i wspomagania zasilania w energię innych odbiorników ciepła w budynkach jednorodzinnych osób fizycznych oraz budynkach wielorodzinnych należących do wspólnot mieszkaniowych, przeznaczonych lub wykorzystywanych na cele mieszkaniowe.

Wykaz banków obsługujących kredyt
na zakup i montaż kolektorów słonecznych z dotacją NFOŚiGW

Szczegółowe informacje na temat programu są dostępne na stronie internetowej NFOŚiGW bądź w placówkach i oddziałach oraz na stronach internetowych banków obsługujących kredyt na zakup i montaż kolektorów słonecznych.

__________________

(1) Przez „dysponowanie” należy rozumieć prawo własności (w tym współwłasność), użytkowanie wieczyste, użytkowanie, najem lub dzierżawę, z tym, że umowa najmu oraz dzierżawy musi obowiązywać w okresie kredytowania, co najmniej do końca planowanego okresu trwałości.

(2) Przez „budynek mieszkalny” należy rozumieć budynek przeznaczony na cele mieszkaniowe, zajęty przez lokale mieszkalne w całości, lub budynek zajęty przez lokale mieszkalne co najmniej w połowie, a w pozostałej części przez inne pomieszczenia.

(3) Z wyłączeniem odbiorców ciepła z miejskiej sieci cieplnej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.