Noc Świętojańska – Wianki w Broszkowicach

Noc Świętojańska na stałe weszła do kalendarza imprez w gminie Oświęcim. 22 czerwca w Broszkowicach spotkali się miłośnicy tradycji, która pogańskie zwyczaje przeniosła do chrześcijańskiego świata. Była to również okazja, żeby rozstrzygnąć konkurs na najpiękniejsze wianki.

Spotkanie rozpoczęły ludowe piosenki w wykonaniu Broszkowianek, których utalentowana solistka Ania Wanat jest laureatką Przeglądu Piosenki Dziecięcej „Nutka”. Wójt Mirosław Smolarek podziękował gospodyniom za występ, a następnie wraz dyrektorką Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Jadwigą Szczerbowską wręczył nagrody w konkursie na najpiękniejsze wianki.

 

Wyróżnienia w kategorii wianki „Na wodę” otrzymały Koła Gospodyń z Babic, Broszkowic, Brzezinki i Stawów Grojeckich oraz Klub Seniora z Zaborza. Trzecim miejscem nagrodzono wianek upleciony przez gospodynie z Grojca, drugim pracę rodziny Jarnotów, a za najpiękniejsze jury uznało dzieło pań z KGW Stare Stawy. W kategorii wianków „Na głowę” komisja nagrodziła wianki, których twórczyniami były Monika Zajas-Matla (III miejsce), Maria Bzibziak (II miejsce) i Agata Dybczak (I miejsce).

 

Kolejnym punktem programu było plenerowe przedstawienie w wykonaniu aktorów Amatorskiego Ruchu Teatralnego. Inscenizację zatytułowaną „Kupalnocka” otworzyła obyczajowa scenka, w którą magicznym sposobem wniknęły postacie ze słowiańskich obrzędów. Następnie zebrani sformowali barwny pochód, który udał się ulicami Broszkowic nad wodę, gdzie dopełnił się rytuał puszczania wianków.

 

Wójt Mirosław Smolarek uczestniczył w Nocy Świętojańskiej w towarzystwie małżonki. W sobotniej imprezie wzięli też udział przewodniczący Rady Gminy Adam Nowotarski, zastępca wójta Halina Musiał, radna Żaneta Ganobis i sołtys Broszkowic Anna Sporysz.

Tagi

GALERIA