Informacja dla przedsiębiorców posiadających licencje na przewóz osób taksówką

Informujemy, że w wyniku zmiany przepisów licencje na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, wydane przed 17 września 2023 roku zachowują ważność do 30 czerwca 2024 r.

Co należy zrobić, aby zachować termin ważności licencji?

Przedsiębiorcy chcący zachować termin ważności posiadanej licencji na przewóz osób taksówką, wydanej przez Wójta Gminy Oświęcim przed 17 września 2023 r., są zobowiązani w terminie do 31 marca 2024 r. przedłożyć do Urzędu Gminy Oświęcim następujące dokumenty:

1. dokument stwierdzający posiadanie odpowiedniego uprawnienia do kierowania pojazdem samochodowym – oryginał do wglądu,
  2. zaświadczenie o niekaralności opatrzone datą nie wcześniejszą niż miesiąc przed złożeniem wniosku o weryfikację – oryginał,
  3. orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy i brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami – oryginał do wglądu,
  4. orzeczenie psychologiczne stwierdzające brak przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy – oryginał do wglądu.

Obowiązek przedłożenia wymienionych dokumentów dotyczy przedsiębiorcy osobiście wykonującego przewóz, zatrudnionych przez niego kierowców oraz osób niezatrudnionych przez przedsiębiorcę, lecz wykonujących osobiście przewóz na jego rzecz.

W przypadku niezłożenia przez przedsiębiorców dokumentów lub niespełnienia warunków wskazanych powyżej, licencje wydane przed 17 września 2023 r. zachowają ważność do
30 czerwca 2024 r., co oznacza że od 1 lipca 2024 r. będą nieważne.

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa pod numerem telefonu tel. 33 844 95 92.

Druk wniosku o weryfikację – do pobrania.

Podstawa prawna: art. 2, 14 i 15 ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy — Prawo o  ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.