Rocznica oswobodzenia Auschwitz – obchody w Brzeszczach Borze

Rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz oraz jego podobozów to również Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Uroczystości z tej okazji odbyły się w Brzeszczach, w Miejscu Pamięci – historycznym budynku byłej Karnej Kompanii Kobiet KL Auschwitz.

Poprzez złożenie symbolicznych wiązanek, zapalenie zniczy, w ciszy i skupieniu oddano hołd ofiarom totalitaryzmu. Władze gminy Oświęcim reprezentowali przewodnicząca Rady Gminy Bernardyna Bryzek, radny Krzysztof Harmata i sekretarz Robert Dziuba.

 

Na zakończenie uroczystości uczestnicy mogli zobaczyć oryginalny rysunek z portretem więźnia wykonany na obozowym blankiecie karty z wydziału zatrudnienia więźniów w KL Auschwitz. Jak dotąd nie zidentyfikowano więźnia z rysunku ani autora tej pracy. Rysunek ten prawdopodobnie był prezentem dla jednej z mieszkanek Brzeszcz za otrzymaną od niej pomoc.

 

Organizatorami uroczystości były władze samorządowe Brzeszcz oraz Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Tagi

GALERIA