Rocznica Marszu Śmierci

Upamiętnienie tragicznych wydarzeń sprzed 79 lat odbyło się dziś o w Brzeszczach na cmentarzu komunalnym. Znajduje się tu zbiorowa mogiła ofiar Marszu Śmierci – pierwszy pomnik na długiej sięgającej, aż po Wodzisław trasie ewakuacji więźniów.

Hołd ofiarom Auschwitz złożyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb dyplomatycznych i mundurowych, instytucji edukacyjnych i muzeów, organizacji religijnych i społecznych. Gminę Oświęcim reprezentowali wiceprzewodniczący Rady Gminy Sławomir Domżał i sekretarz Robert Dziuba.

 

Organizatorami uroczystości były Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau
i władze samorządowe Brzeszcz.

 

Zdjęcia: Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau
 

W połowie stycznia 1945 r., w związku z przełamaniem linii frontu przez Armię Czerwoną i zbliżaniem się jej jednostek do Krakowa, oddalonego o około 70 km od Oświęcimia, władze Auschwitz rozpoczęły ewakuację więźniów do obozów koncentracyjnych w głębi Trzeciej Rzeszy.

 

W dniach 17-21 stycznia esesmani wyprowadzili z kompleksu obozowego Auschwitz około 56 tysięcy więźniów. Więźniowie zmuszeni byli pokonać piechotą kilkudziesięciokilometrowe trasy ewakuacyjne, po czym dalej przewożono ich pociągami. Esesmani mordowali tych, którzy opadli z sił i nie byli w stanie kontynuować marszu, strzelali też do próbujących uciekać. W trakcie całej operacji zginęło co najmniej dziewięć tysięcy więźniów Auschwitz.

Tagi

GALERIA