Informacja dot. punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK)

Informacja dotycząca nowej funkcji PSZOK.

Drodzy Mieszkańcy!

 

Od stycznia 2024 roku Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych zyska dodatkową funkcję – stanie się również punktem wymiany rzeczy używanych dla mieszkańców Gminy Oświęcim, aby dać możliwość bezpłatnego pozbycia się zbędnych rzeczy, które zamiast stać się odpadem, mogą być jeszcze przydatne i ponownie wykorzystane przez inne osoby.

 

W punkcie przyjmowane będą rzeczy, które ze względu na swój stan będą mogły być wykorzystane przez innych mieszkańców. Ważne, aby przedmioty były sprawne, w stanie dobrym, nieuszkodzone i niestwarzające zagrożenia dla innych osób chcących je dalej używać.

 

Pozostawienie przedmiotu w sposób opisany powyżej powoduje, że mieszkaniec wyzbędzie się własności przedmiotu (art. 180 kodeksu cywilnego). Mieszkaniec pozostawia przedmiot na okres 1 miesiąca w punkcie. Jeśli po tym czasie nie znajdzie się nowy odbiorca, przedmiot stanie się odpadem i przechodzi do strefy PSZOK. Mieszkaniec będzie mógł pozostawić przedmiot w punkcie bezpłatnie.

 

Do punktu będą przyjmowane przedmioty czyste, m.in. meble (krzesła, tapczany, stoły, taborety), wózki dziecięce, zabawki, rowery, wyroby ceramiczne i szklane, urządzenia elektroniczne posiadające znak bezpieczeństwa „B" - niepodlegające Urzędowi Dozoru Technicznego (odkurzacze, wiertarki, kosiarki, itp.; z wykluczeniem urządzeń zawierających nośniki danych) itp.

 

Chcemy wspólnie z Wami promować idee recyklingu i dawania przedmiotom drugiego życia, aby zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów i tym samym zadbać o środowisko.

 

Pamiętajmy, że ograniczenie zbędnych odpadów i kosztów ich zagospodarowania ma wpływ na ponoszone opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Mniejsze ilości odpadów to mniejsze koszty.

 

To kolejne działanie, które ma służyć wymienionym celom.

 

Nieustająco zachęcamy do segregacji zużytych olejów jadalnych, przypominając, że czarno-pomarańczowe kubły nie są przeznaczone na inne odpady. Do pojemników wrzucamy zużyty olej jadalny w plastikowych butelkach PET.

 

Lokalizacje pojemników można sprawdzić na stronie https://www.segregujolej.pl/mapa/.