Dzień bez samochodu

Dzisiaj obchodzimy coroczny "Dzień bez samochodu". Z tej okazji Województwo Małopolskie wprowadziło specjalną ofertę biletową pn. małopolski bilet na "Dzień bez samochodu" - bilet za złotówkę będzie obowiązywał będzie zarówno w pociągach Kolei Małopolskich, jak i w Autobusowych Liniach Dowozowych.

Bilet należy zakupić w aplikacji iMKA. Szczegóły dostępne są tutaj.

 

Dzień bez samochodu

 

Jak świętować Dzień bez samochodu, jeżeli nie pojedziecie dzisiaj nigdzie pociągiem? Skorzystajcie z pięknej pogody i wybierzcie inny ekologiczny transport – pojedźcie do sklepu na rowerze albo odwiedźcie znajomych idąc do nich pieszo. A może spróbujecie pojechać gdzieś autobusem? Dzień bez samochodu można przeciągnąć na cały weekend – może urządzicie rodzinną wycieczkę rowerową? Albo zdecydujecie się na dalszą wyprawę pociągiem? Zachęcamy do testowania różnych pomysłów!

 

Święto zrównoważonego transportu

 

Dzień bez samochodu stanowi zwieńczenie Europejskiego Tydzień Mobilności (ETM). ETM to inicjatywa, organizowana corocznie od 2022 r. Co roku angażuje się w nią coraz większa liczba gmin, miast i regionów w całej Europie. ETM ma na celu promocję zrównoważonego transportu – dbającego o środowisko i emitującego jak najmniejszą ilość szkodliwych substancji. W ramach ETM zachęca się do korzystania z alternatywnych środków transportu, takich jak: rower, komunikacja publiczna czy chodzenie pieszo. W wielu miastach korzystanie z transportu publicznego odbywa się wtedy za darmo lub za symboliczną opłatą. Podobnie sytuacja wygląda z koleją – jak widać na przykładzie Małopolski.

 

Oszczędzaj energię!

 

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Mobilności jest oszczędność energii. Dotyczy to nie tylko energii w naszych domach i miejscach pracy, ale również w sposobie przemieszczania się i podróżowania. Energia to nie tylko ta elektryczna – spalanie paliw w silnikach naszych samochodów to również zużywanie olbrzymiej ilości energii. Korzystając z transportu zbiorowego tą energię ograniczamy. Jeszcze lepiej, jeżeli do transportu zużywamy inny rodzaj energii – naszą własną, poprzez siłę swoich mięśni. Jazda na rowerze, hulajnodze czy pieszy spacer nie tylko dobrze wpłyną na środowisko – przysłużą się również naszemu zdrowiu i samopoczuciu.

 

Oszczędzanie energii ma coraz większe znaczenie w dobie postępujących zmian klimatycznych. Wybór ekologicznych form transportu, komunikacji publicznej czy wspólne podróżowanie (carpooling) pomaga w  ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszeniu zanieczyszczenia powietrza.

 

Zachęcamy do przeczytania artykułu na temat Dnia bez samochodu" dostępnego na stronie "Ekokalendarza" – dostępny tutaj.

 

 
Informacja została zrealizowana w ramach projektu „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” LIFE-IP MALOPOLSKA / LIFE 14 IPE PL 021 dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

 

Tagi

GALERIA