Piknik Organizacji Pozarządowych

Stowarzyszenia, fundacje i grupy nieformalne działające na ziemi oświęcimskiej zaprezentowały się 10 września w Porębie Wielkiej. Swoje oferty przedstawiły także samorządowe instytucje gminy Oświęcim i powiatu oświęcimskiego.

Członkowie organizacji pozarządowych opowiadali o spotkaniach, szkoleniach, kursach i pracowniach, z których korzystają potrzebujące wsparcia osoby w różnym wieku i położeniu. To, jak ważne i pożyteczne są takie inicjatywy, pokazał zespół Forest Boys, którego występ był niezwykłą niespodzianką dla gości Pikniku. Czterej uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej prowadzonego przez Fundację im. Brata Alberta zabawiali publiczność skocznym rytmem disco-polowych piosenek.

 

Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał wójt Mirosław Smolarek, wyrażając przekonanie, że Piknik Organizacji Pozarządowych dołączył do serii cyklicznych wydarzeń w gminie Oświęcim. Równocześnie trwały zawody: mega-piłkarzyki na specjalnym dmuchańcu (zwyciężyła ekipa grojeckiej Solavii) i turniej dla druhen i druhów z młodzieżowych drużyn pożarniczych (grojczanie przed reprezentacjami Dworów Drugich i Broszkowic). Natomiast dzięki plastikowej krowie osoby ciekawe rolniczej tradycji mogły przekonać się jak trudne jest ręczne dojenie.

 

Występ porębskich przedszkolaków zgromadził przed sceną tłum rodziców. Z kolei uczniowie szkoły we Włosienicy, Martyna Stachura i Wojciech Grubka, zaprezentowali wokalne talenty. Atrakcją dla młodszych uczestników Pikniku było malowanie samochodu. Pokryte barwnym sprejem auto zostało następnie rozprute przez strażaków z Brzezinki podczas pokazowej akcji ratowniczej.

 

Poczęstunek serwowały gospodynie z kół działających w gminie Oświęcim. Zupa biełucha jest specjalnością Broszkowic. Pławy zapraszały na bigos, a Stawy Monowskie na mufinki i pizzerinki. Włosienica częstowała kurczakiem w zalewie, Babice schabem ze śliwką, a porębianki uwarzyły żurek na maślance. Strażacy z Poręby Wielkiej naszykowali wielkie gary prażonych i grochówki. Uniwersytet Każdego Wieku z Włosienicy przygotował wiele potraw ze śliwkami i właśnie członkowie tej organizacji zdobyli Złotą Chochlę za najpyszniejsze śliwkowe ciasto.

 

Na Pikniku prezentowały się stowarzyszenia działające w różnych środowiskach i dziedzinach: Klub Honorowych Dawców Krwi im. Dzieci Oświęcimia, wspierające seniorów Stowarzyszenie Razem, Oświęcimskie Centrum Trzeźwości, Stowarzyszenie dla Dzieci Niepełnosprawnych Promyk, Fundacja im. Brata Alberta, oświęcimski Klub Gazety Polskiej, Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w Chełmku, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Koło Pszczelarzy Ziemi Oświęcimskiej i Stowarzyszenie Amazonki.

 

Na swoje zajęcia zapraszali sportowcy LKS Poręba, Solavii Grojec i Kobiecego Klubu Piłki Nożnej Iskra Brzezinka. Porad i wskazówek udzielały panie z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Oświęcim i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Nauczycielki z Przedszkola Samorządowego w Porębie zabawiały najmłodszych. Pracownicy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji promowali kranówkę, a bibliotekarki – bookcrossing, czyli akcję darmowego zostawiania i przekazywania przeczytanych książek. Ostatnie chwile Pikniku wypełnił miękkim gitarowym brzmieniem zespół Ludzie z Chełmka.

Tagi

GALERIA