Rocznica śmierci św. Maksymiliana

W Oświęcimiu i Harmężach 14 sierpnia odbyły się uroczystości w 82 rocznicę męczeńskiej śmierci ojca Maksymiliana Kolbe.

Obchody w Harmężach rozpoczął Transitus – nabożeństwo upamiętniające śmierć św. Maksymiliana, odprawione w kościele franciszkanów. Wzięli w nim udział Rycerze Niepokalanej z całej Polski. Uczestnicy nabożeństwa udali się następnie w pielgrzymkę do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

Kolejne procesje wyruszyły ze świątyń w Oświęcimiu: kościoła św. Maksymiliana Męczennika i z Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Główne obchody rocznicy śmierci św. Maksymiliana miały miejsce w byłym obozie Auschwitz. Przy bloku śmierci mszę celebrowali biskup diecezji w Republice Środkowoafrykańskiej Tadeusz Kusy, biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel i emerytowany arcybiskup Bambergu Ludwig Schick.

Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11, a także na obozowym placu apelowym przy bloku 17, gdzie 29 lipca 1941 r. Maksymilian Kolbe ofiarował życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Hierarchowie kościelni i franciszkanie modlili się również w celi nr 18 w podziemiach bloku 11, w której zamordowano św. Maksymiliana.

W rocznicowych uroczystościach uczestniczyli samorządowcy z gminy Oświęcim: wójt Mirosław Smolarek i sołtys Harmęż Adam Zieliński.


Zdjęcia: OKSiR, KAI, www.auschwitz.org.
 

Tagi

GALERIA