Oświadczenie Rady Gminy Oświęcim w sprawie wykorzystywania pamięci milionów ofiar byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birknau do celów walki politycznej

Oświęcim dn. 02.06.2023

Oświadczenie radnych Gminy Oświęcim

Radni Gminy Oświęcim stanowczo sprzeciwiają się wykorzystywaniu pamięci milionów ofiar byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau do celów walki politycznej.
Jako samorządowcy i współgospodarze gminy, na terenie której znajduje się miejsce zagłady i cierpień milionów ofiar uważamy, że pamięć o nich powinna być przestrogą i ostrzeżeniem dla ludzkości przed tym, do czego prowadzą: nienawiść, dyskryminacja i łamanie praw mniejszości. Cyniczne budowanie kapitału politycznego na podsycaniu wzajemnej nienawiści i nietolerancji, mające miejsce w publikacjach prasowych, spotach reklamowych jak i wypowiedziach niektórych polityków, z wykorzystaniem miejsca pamięci, jest przejawem braku szacunku dla ofiar i świadczy o braku elementarnej przyzwoitości ich autorów.

/-/ Bernardyna Bryzek
/-/ Sławomir  Domżał
/-/ Stanisław  Dziedzic
/-/ Adam Gonszcz
/-/ Krzysztof  Harmata
/-/ Grzegorz  Hatłas
/-/ Paweł  Jezierski
/-/ Jarosław Krząkała
/-/ Zbigniew  Krzemień
/-/ Maciej  Majerski
/-/ Adam Nowotarski
/-/ Andrzej Ryszka
/-/ Emilia Turza

Skan oryginalnego oświadczenia wraz z podpisami w załączniku.