Wymiana ogrzewania – co z kominem?

Zakończył się sezon grzewczy, rozpoczął sezon modernizacji ogrzewania. Coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła, część osób wymienia ogrzewanie na gazowe. Niektórzy jednak decydują się na nowoczesne kotły węglowe. Czy w takim wypadku konieczna jest modernizacja komina?

Z tym dylematem nie mierzą się osoby wybierające ogrzewanie elektryczne (w tym pompy ciepła) – komin najzwyczajniej nie jest im potrzebny. Jeżeli decydujemy się na kondensacyjny kocioł gazowy, problem jest niewielki – montaż odpowiedniego systemu kominowego jest konieczny już z powodu poboru powietrza do spalania, dlatego nie musimy się długo zastanawiać. Co jednak jeżeli wybranym przez nas rozwiązaniem jest kocioł na biomasę lub ekogroszek?

 

Stare kotły

 

Spaliny ze starych kotłów węglowych miały temperaturę przekraczającą 300°C. Powiązane jest to z niską wydajnością tych urządzeń, która generuje potrzebę wykorzystania dużej ilości paliwa do osiągnięcia wymaganego ciepła. Jest to zjawisko niekorzystne dla środowiska i kieszeni. Jednocześnie, bardzo wysoka temperatura spalin nie pozwalała na powstawanie wilgoci, a tym samym umożliwiała eksploatację komina ze zwykłej, niczym niezabezpieczonej cegły.

 

Kondensat i wilgoć

 

Nowoczesne kotły mają lepszą sprawność, co przekłada się na niższą temperaturę spalin. Przy pracy z pełną mocą to od 110 do 200°C. Przez większość sezonu ogrzewanie nie musi wykorzystywać maksimum swojej mocy, tym samym temperatura spalin spada. Może to powodować wykraplanie wilgoci w kominie, a także powstawanie kwasów (tzw. kondensat). W takim wypadku pozostawienie niezabezpieczonego komina grozi jego uszkodzeniem – wilgoć wsiąka w mur, powoduje jego korozję oraz wykwity na powierzchni. Co gorsza, brak odpowiedniego zabezpieczenia komina powoduje ryzyko jego rozszczelnienia, co może spowodować zatrucie czadem lub pożar.

 

/dalsza część artykułu pod ilustracją/

 

Wkłady kominowe

 

Co zrobić, żeby temu zapobiec? Konieczne jest zastosowanie odpowiedniego wkładu kominowego, który będzie odporny zarówno na wysoką temperaturę, jak też na korozję chemiczną. Na rynku dostępne są różne technologie – stal kwasoodporna (najczęściej zalecana gatunku 1.4404), stal emaliowana, wkłady ceramiczne. Ta ostatnia możliwość jest najbardziej uniwersalna – wkład ceramiczny charakteryzuje się odpornością na zmienne temperatury, skropliny oraz pożar sadzy. Jednak umieszczenie wkładu ceramicznego w istniejącym kominie może być trudne lub nawet niemożliwe.

 

Wkład stalowy kwasoodporny jest odporny na działanie kondensatu. Ma często zastosowanie przy kondensacyjnych kotłach gazowych. Jest najczęściej polecaną opcją przy wymianie ogrzewania na kocioł na paliwo stałe klasy 5 ecodesign. Wkład kominowy składa się z odcinków rur, łączonych kielichowo. Również stalowy wkład żaroodporny dobrze poradzi sobie z wysokimi temperaturami, jednak nie jest zalecany do kotłów na ekogroszek – sprawdzi się raczej w przypadku kominków lub piecyków typu „koza”. Natomiast wkłady stalowe emaliowane mogą nie być odporne na bardzo wysoką temperaturę.

 

Kwestie dodatkowe

 

Warto wspomnieć, że elementy użyte do wykonania komina do którego podłączony jest nowoczesny kocioł na ekogroszek, powinny zapewniać jak najmniejszy spadek temperatury spalin. Powodowane jest to koniecznością zapewnienia sprawnej pracy kotła. Oznacza to, że elementy systemu odprowadzania spalin znajdujące się ponad dachem powinny zostać odpowiednio zaizolowane cieplnie. Jednocześnie, należy zmniejszyć opory przepływu spalin przez komin – chodzi o zminimalizowanie zwężeń, kolanek, itd., ale również regularne oczyszczanie komina z sadzy. Komin musi również posiadać możliwość skutecznego odprowadzania kondensatu na zewnątrz – konieczny jest montaż odpowiedniego elementu.

 

Czasem stary komin nie nadaje się do modernizacji lub nowy kocioł musimy ustawić w innym niż stary miejscu. Wiąże się to z budową nowego komina, często zewnętrznego.

 

Zatrudnijmy fachowca

 

Niezależnie od technologii jaką wybierzemy, warto powierzyć wykonanie takiej inwestycji fachowcom. Podobnie jest zresztą przy wyborze wkładu kominowego – wcześniejsza konsultacja np. z kominiarzem, pomoże nam uniknąć niepotrzebnych wydatków i przede wszystkim zapewni bezpieczeństwo. Przypominamy, że nowy komin musi zostać odebrany przez kominiarza!

 

Odpowiednie paliwo

 

Na koniec warto wspomnieć o konieczności stosowania odpowiedniego paliwa w kotle. Ma to znaczenie zarówno dla prawidłowej pracy kotła, jak również komina. Jedną z ważniejszych kwestii jest zachowanie odpowiedniej wilgotności paliwa, a raczej jej braku. Odpowiednie przechowywanie paliwa jest konieczne, jeżeli chcemy, by nasz kocioł pracował prawidłowo. Przy zakupie węgla należy zwrócić uwagę na zawartość siarki oraz popiołów, która powinna być jak najniższa.

 

 

Informację zrealizowano w  ramach  projektu  „Wdrażanie  Programu  ochrony  powietrza  dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”  LIFE-IP  MALOPOLSKA / LIFE 14 IPE PL 021 dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Tagi