Inauguracja działalności ekopasieki w Harmężach

Dzisiaj, przy śpiewie ptaków, na terenie Szkoły Podstawowej w Harmężach odbyło się ekowydarzenie, podczas którego zainaugurowano działalność edukacyjnej pasieki ekologicznej.

Pasieka ta mogła powstać dzięki pszczołom starosty śp. Józefa Krawczyka - wieloletniego miłośnika pszczół. Darczyńcami dwóch uli są bartnicy z Koła Pszczelarzy Ziemi Oświęcimskiej, natomiast pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Bogusław Raj - prezes koła. Kolejne dwa ule (inhalacyjny i szklany), które trafią do pasieki zostaną wykonane przez Towarzystwo Salezjańskie w Oświęcimiu.

Niemałą frajdę sprawiło dzieciom z miejscowej szkoły wsadzenie sadzonek drzewek. Przy pomocy Mirosława Smolarka – wójta gminy Oświęcim, starosty oświęcimskiego Andrzeja Skrzypińskiego oraz dyrektora ZSP w Harmężach Bartłomieja Karolusa zielony teren przy placówce wzbogacił się o nowe drzewka.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. przewodnicząca Rady Gminy Oświęcim Bernardyna Bryzek, radny sołectwa Harmęże Krzysztof Harmata, prezes Zakładu Komunalnego Gminy Oświęcim Tomasz Matula, a także nauczyciele i pszczelarze.

Powiat Oświęcimski przekazał sadzonki drzew miododajnych, natomiast gmina Oświęcim przygotowała mieszankę antysmogowych nasion na łąkę kwietną.

Galeria: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02e53ZUKpTxr7P17jrzgYpff7E6ghiaS49HiQvtLgLVTn7JQT1kGDmizzZCsC6biy1l&id=100064689428979

Wydarzenie odbyło się m.in. w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA/LIFE19 IPC/PL/000005, realizowany przy wsparciu programu LIFE Unii Europejskiej oraz z NFOŚiGW, a także projektu „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” LIFE-IP MALOPOLSKA / LIFE 14 IPE PL 021 dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.