Dzień „Żołnierzy Wyklętych” – miejskie uroczystości

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" obchodzony od dwunastu lat to hołd dla żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy od 1944 roku toczyli walkę z sowieckimi okupantami o niepodległość Polski.

Miejskie uroczystości odbyły się na placu Kościuszki w Oświęcimiu. Reprezentując władze gminy Oświęcim, wójt Mirosław Smolarek złożył kwiaty na płycie Pomnika Nieznanego Żołnierza, aby oddać hołd "Żołnierzom Wyklętym".

 

 

72 lata temu, 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami walki z sowiecką okupacją. W rocznicę tego wydarzenia obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

 

 

„ŻOŁNIERZE WYKLĘCI” to uczestnicy polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy od 1944 r. walczyli przeciwko sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej. Przez zwalczający ich reżim nazywani byli „bandytami” i „faszystami”. Zakłamywano ich historie, wypaczano cel, o który walczyli, starano się wymazać ich ze społecznej pamięci.

Tagi

GALERIA