Uchwała Budżetowa Gminy Oświęcim na 2023 rok

Rada Gminy Oświęcim na sesji 21 grudnia 2022 roku przyjęła jednogłośnie Uchwałę Budżetową na 2023 rok.

W przyszłym roku gminę Oświęcim czekają radykalne cięcia wydatków. Nie będzie pieniędzy na żadne nowe inwestycje. Planowana jest jedynie kontynuacja zadań rozpoczętych przed 2023 rokiem oraz przedsięwzięć wynikających z wieloletnich programów.

Konieczność redukcji wydatków budżetowych wynika z dwóch przyczyn: wzrostu wydatków bieżących oraz spadku dochodów z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Wydatki bieżące to wynagrodzenia, których wysokość w dużej mierze dyktuje wzrost płacy minimalnej oraz koszty utrzymania gminnego majątku i realizowanych przez samorząd zadań, na co w wpływają głównie rosnące ceny energii.

Natomiast kwota dochodów z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych maleje w związku ze zmianami w sposobie finansowania samorządów przez państwo. Dodatkowo wpływy do gminnego budżetu są realnie mniejsze w związku z wysoką inflacją, która obecnie przekracza 17 procent.

Łączna kwota planowanych dochodów budżetu na 2023 r. wynosi 99.095.915,63 zł.

Łączna kwota planowanych wydatków budżetu na 2023 r. wynosi 111.959.295,47 zł.