Rocznica masakry więźniarek KL Auschwitz-Birkenau Bor/Budy

80 lat temu SS-mani i obozowe nadzorczynie zamordowali 90 francuskich Żydówek, więźniarek karnej kompanii kobiet podobozu KL Auschwitz-Birkenau Bor/Budy.

W kwietniu 1942 roku utworzony został podobóz KL Auschwitz usytuowany na terenie przysiółka Brzeszcz, Boru. Po ucieczce polskiej więźniarki w czerwcu 1942 został on przekształcony w karną kompanię. Kobiety mieszkały tam w strasznych warunkach. Niemcy kierowali je do oczyszczania stawów, wyburzania domów i budowy dróg.

 

W nocy 5 października 1942 r. niemieckie nadzorczynie sprowokowały bójkę, która przerodziła się w nieludzką masakrę. Z rąk SS-manów i więźniarek funkcyjnych (niemieckich kryminalistek i prostytutek) używających pałek i siekier zginęło około 90 więźniarek. Po tym zdarzeniu kompania karna istniała nadal. Została zlikwidowana dopiero wiosną 1943 roku.

 

Nie znamy dokładnego przebiegu tego tragicznego wydarzenia ani tożsamości ofiar. Nie zachowała się dokumentacja, która pozwoliłaby ustalić nazwiska – ani kobiet zamordowanych 5 października, ani wszystkich innych ofiar podobozu KL Auschwitz Bor/Budy.

 

W 80 rocznicę masakry hołd ofiarom Auschwitz oddali samorządowcy, przedstawiciele służb dyplomatycznych Francji, Niemiec, Węgier i Austrii, delegacje władz państwowych oraz instytucji muzealnych, edukacyjnych i kulturalnych. Władze gminy Oświęcim reprezentowała grupa radnych i wójt Mirosław Smolarek.

 

Obchody zorganizowała Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Tagi

GALERIA