Rocznica wybuchu drugiej wojny światowej

W południe 1 września na placu Kościuszki upamiętniono rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. W miejskich uroczystościach uczestniczyła delegacja władz gminy Oświęcim.

Obchody rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie parlamentarzyści przedstawiciele władz samorządowych, a także środowisk kombatanckich oraz instytucji kulturalnych i oświatowych oddali hołd ofiarom wojny, składając kwiaty na płycie Pomnika Nieznanego Żołnierza.

Na rocznicowych uroczystościach 1 września mieszkańców gminy Oświęcim reprezentowali (na zdjęciu od lewej) zastępca wójta Halina Musiał, wójt Mirosław Smolarek i radny Adam Gonszcz.

1 września 1939 roku III Rzesza niemiecka dokonała agresji na Polskę. Był to początek drugiej wojny światowej, zbrojnego konfliktu, który pochłonął najwięcej ofiar w historii.