Pozytywny dworek gminy Oświęcim

Pozytywny dworek gminy Oświęcim to dom dla uchodźców z Ukrainy. Został urządzony w zabytkowym budynku w Porębie Wielkiej. Zaproszenie wójta Mirosława Smolarka na oficjalne otwarcie ośrodka 30 czerwca przyjął konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowskyj.

Docelowo może tu mieszkać ok. 50 osób. Pierwszych 17 kobiet i dzieci znalazło się w dworku 21 czerwca. Mają do dyspozycji wyposażone pokoje, łazienki i kuchnię oraz artykuły pierwszej potrzeby, przede wszystkim żywność i codzienne kosmetyki. Dworek zaspokaja nie tylko podstawowe potrzeby mieszkańców. Mieści też świetlicę dzieci i jadalnię-salon dla dorosłych. Mieszkańcy mają też do dyspozycji internet WiFi.

 

Dworek był XIX-wieczną rezydencją Bobrowskich. Obecnie jest nazywany zespołem pałacowo-parkowym. Działający tu od czerwca ośrodek został przygotowany i jest prowadzony przez gminę Oświęcim oraz Stowarzyszenie Pozytywni. W wielu miejscowościach działają punkty informacyjne, recepcyjne i wspierające uchodźców. W odróżnieniu od nich Pozytywny dworek zapewnia Ukraińcom również warunki godnego pobytu i zabezpiecza ich najważniejsze życiowe potrzeby.

 

30 czerwca przywitawszy gości, wójt gminy Oświęcim podziękował wszystkim sponsorom Dworku.

– Jestem szczególnie wdzięczny – powiedział Mirosław Smolarek – wszystkim wolontariuszom, wszystkim osobom, które włożyły tu swoje serce, swoją pracę i zaangażowanie. Bez Was dzisiaj nie było tego miejsca. Poprosiliśmy o pomoc Stowarzyszenie Pozytywni. Oni nigdy pomocy nie odmawiają. Dlatego było nam później łatwiej razem pracować.

 

Czytanie długiej listy sponsorów wójt Smolarek zakończył specjalnym podziękowaniem dla Adama Brombosza, gospodarza budynku w Porębie. Niespodzianką dla organizatorów było natomiast wystąpienie prezesa Plantpolu Jerzego Starzyńskiego, który w imieniu sponsorów podziękował wójtowi Smolarkowi i Jolancie Wodniak ze Stowarzyszenia Pozytywni.

 

Konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowskyj nawiązał do przeszłości Dworku, który jeszcze cztery lata temu był siedzibą szkoły.

– W imieniu narodu Ukrainy chciałbym serdecznie podziękować każdej Polce i każdemu Polakowi, szczególnie tej gminy, każdemu, w tym sponsorom, kto się dołączył do organizacji tego ośrodka. Ukraina w tej chwili walczy nie tylko o swoją suwerenność i integralność terytorialną – mówił konsul. – Ukraina walczy o wybór cywilizacji europejskiej. Jesteśmy przy gmachu byłej szkoły. W tej chwili wyrokiem śmierci jest nawet to, gdy jakaś osoba powie, że jest nauczycielem, profesorem czy wychowawcą w przedszkolu. Nawet to jest wyrokiem ze strony raszystów.

Następnie konsul Wojnarowskyj skierował słowa otuchy i wsparcia po ukraińsku do swoich rodaków.

 

Z kolei głos zabrał rzecznik Stowarzyszenia Pozytywni Paweł Wodniak:

– Putin uczynił piekło na Ukrainie i w życiu narodu ukraińskiego. Ale nie zdawał sobie sprawy z jednej rzeczy. Putin zmienił także naród polski. Nie jesteście już dla nas – Wodniak zwrócił się do Ukraińców – tylko sąsiadami. Naród ukraiński to są w tym momencie nasze siostry i bracia.

 

W imieniu mieszkańców wystąpiła Alina Szawłowska:

– Podczas gdy nasi dzielni ukraińscy wojownicy, nasi mężowie i bracia, walczą o świetlaną przyszłość Ukrainy, my czujemy się całkowicie bezpieczne i pod dobrą opieką. Serdecznie za to dziękujemy, wszyscy mieszkańcy Pozytywnego dworku gminy Oświęcim.

 

Zwieńczeniem oficjalnej uroczystości było przecięcie wstęgi i wspólne pamiątkowe zdjęcie. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie i poczęstunek przygotowany przez wszystkich zaangażowanych w powstanie Dworku. Towarzyszyły im serdeczne polsko-ukraińskie rozmowy.

 

W najbliższych dniach w Dworku pojawią się nowi mieszkańcy. Sytuacja uchodźców jest bowiem dzisiaj inna niż na początku wojny. W pierwszych tygodniach napływu Ukraińców pomoc oferowali im przedsiębiorcy, którzy prowadzą pensjonaty i hostele, oraz mieszkańcy we własnych domach. Jednak w ostatnich dniach przybywa niestety uchodźców, którzy zmuszeni są znaleźć nowe lokum, bo możliwości goszczących ich osób się wyczerpują. Dworek wychodzi naprzeciw ich problemom.

 

Sponsorzy Pozytywnego dworku gminy Oświęcim:

 

Firma Plantpol – Jerzy Starzyński
Zbigniew Szczerbik
Wiesław i Sławomir Miłoń
Firma Danone
Zbigniew Pustuła
Firma OMAG
Beata i Marek Obstarczykowie
ZUK Oświęcim
Firma Replast
Firma Dębowski
Łukasz Figura
Katarzyna i Artur Mendykowie
Koło Łowieckie Cyranka
Motel Oliv Stanisław Staroń
Maciej Majerski, sołtys Rajska oraz Rada Sołecka Rajska
Krzysztof Harmata, sołtys Pław
Klass Wildeboer wraz z darczyńcami z miasta Zuidhorn w Holandii
Constantin von Brandstein-Zeppelin z Niemiec
Omegasoft
Alumetal
Sklarek Family
AMAX
Castorama
Marcin Żak
Magda i Konrad Foksowie
Przemek Matusiak
Tomek Mydlarz
I wiele, wiele innych anonimowych wspaniałych, pozytywnych wolontariuszek i wolontariuszy :)

Tagi

GALERIA