Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa

Szukających pomysłu na dorosłe życie może zainteresować roczna Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa, która została wprowadzona obok istniejącej już zawodowej służby wojskowej i terytorialnej służby wojskowej.

Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa jest dwuetapowa. Rozpoczyna ją 28-dniowe szkolenie podstawowe zakończone przysięgą wojskową. Drugi etap to szkolenie specjalistyczne trwające do 11 miesięcy, połączone z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym w jednostce wojskowej.

 

Po roku można odejść ze służby, zostać żołnierzem zawodowym, wstąpić do WOT-u lub pełnić służbę w rezerwie aktywnej. co w myśl nowych przepisów oznacza pełnienie służby raz na kwartał, jednorazowo przez co najmniej dwa dni w czasie wolnym od pracy oraz jednorazowo przez 14 dni, co najmniej raz na 3 lata.

 

Co ważne, Dobrowolną Zasadniczą Służbę Wojskową można przerwać w dowolnym momencie, nawet w trakcie szkolenia podstawowego, a do 3 lat od przeniesienia do rezerwy można złożyć wniosek o ponowne powołanie i ukończyć szkolenie. Żołnierzom DZSW przysługuje wynagrodzenie na poziomie żołnierzy zawodowych w wysokości 4560 zł brutto.

 

Więcej informacji na temat służby wojskowej można znaleźć na stronie internetowej www.wcroswiecim.wp.mil.pl. Zainteresowani mogą zgłaszać się poprzez stronę www.zostanzolnierzem.pl, przyjść osobiście do WCR przy ul. Orzeszkowej 9 w Oświęcimiu lub zadzwonić 262137365, kom. 693820964, gdzie personel rozwieje wątpliwości kandydatów i doradzi właściwą ścieżkę.

 

Tagi