Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza do zwiedzania

Można już zwiedzać wystawę stałą Muzeum, znajdującą się na trzech poziomach budynku przy ulicy Kolbego 2A w Oświęcimiu. Ekspozycja poświęcona jest mieszkańcom ziemi oświęcimskiej, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc więźniom obozu Auschwitz-Birkenau.

Wystawa stała w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej została oficjalnie otwarta 25 kwietnia 2022 roku.  W uroczystości brało udział wielu ważnych gości, zasłużonych dla powstania MPMZO. W części oficjalnej głos zabrali m.in.:

 

Dyrektor Muzeum Dorota Mleczko, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński, Piotr Ćwik, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odczytał list okolicznościowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy, poseł do Parlamentu Europejskiego Beata Szydło, Starosta Oświęcimski Andrzej Skrzypiński, świadek historii Józefa Handzlik. Gminę Oświęcim na uroczystości reprezentowała zastępca wójta Halina Musiał.

 

Szersza relacja z wydarzenia znajduje się na stronie Muzeum: https://www.muzeumpamieci.pl/wystawa-stala-w-mpmzo-oficjalnie-otwarta/

 

Podczas wizyty w Muzeum można także zobaczyć dwie wystawy czasowe – „Twarze pomocy” (poświęcona osobom niosącym pomoc więźniom KL Auschwitz) i „Historia powstania Muzeum Pamięci Ziemi Oświęcimskiej” – zlokalizowane przed wejściem głównym. Z pewnością najmłodszych zainteresuje przygotowana specjalnie dla nich edukacyjna Ścieżka Superbohaterów znajdująca się po zachodniej stronie budynku.

 

Od 2 do 8 maja muzeum będzie czynne codziennie w godz. 10.00-18.00. Później od wtorku do niedzieli (w poniedziałki zamknięte) także w godz. 10.00-18.00. Warto pamiętać, że do końca czerwca wstęp do muzeum jest bezpłatny.

 

 

GALERIA