Eko-książki w gminnej bibliotece

Czytelnicy gminnej biblioteki mogą poszerzyć swoją wiedzę na temat smogu i zmian klimatycznych, korzystając z książek zakupionych w ramach projektu „Małopolska w zdrowej atmosferze”.

Do biblioteki trafiły 2 egzemplarze książki „SMOG – Diesle, kopciuchy, kominy” autorstwa Jakuba Chełmińskiego i 5 egzemplarzy książki „Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety” Arety Szpury.

 

Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety

 

Pierwsza tak przystępna książka pokazująca, jak każdy z nas może uratować świat.

Jeszcze niedawno Areta Szpura robiła furorę w przemyśle modowym. Ubrania marki "Local Heroes", której jest współzałożycielką, nosiły Rihanna, Miley Cyrus, Ellie Goulding, Kylie Jenner czy Justin Bieber. Pasmo sukcesów nie zmniejszyło jednak wrażliwości autorki na to, jak nieekologiczny jest świat mody. Przerażona tym, jak ogromne ilości śmieci produkuje przemysł tekstylny, Areta porzuciła pracę nad świetnie prosperującą marką, by skupić się na ratowaniu planety. To ona, wraz z redakcją serwisu Noizz, zapoczątkowała akcję "Tu pijesz bez słomki". Jednak samo ograniczenie słomek to za mało, czas na wielkie zmiany!

 

Przed Wami pierwszy kompleksowy poradnik pokazujący, jak małymi krokami każdy z nas może dbać o planetę. Porady Arety i jej rozmowy ze specjalistami z zakresu ekologii, zero waste, zdrowego (dla nas i planety) żywienia pokażą Ci, jak ekologicznie dbać o swój dom, minimalizować liczbę wytwarzanych odpadów i korzystać z zasobów naszej planety tak, by nie nadwerężać jej sił.

 

Oczywiście Areta nie byłaby sobą, gdyby nie zadbała o to, aby książka została wydana w maksymalnie ekologiczny sposób.

 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

 

SMOG – Diesle, kopciuchy, kominy

 

Czy jesteśmy skazani na smog? 

W Trójmieście batalię ze smogiem rozpoczęto już w ubiegłym stuleciu. W Warszawie to aktywiści wskazują błędy urzędnikom i apelują o wymianę pieców. Na Śląsku z pomocą przychodzą drony. W Skawinie stężenie zanieczyszczeń jest tak duże, że mieszkańcy mówią “wyjść na otwarte powietrze”, bo o świeżym mogą tylko pomarzyć.

 

Jakub Chełmiński, dziennikarz stołecznej gazety, odwiedza wielkie aglomeracje, miasta oraz wsie, by zobaczyć jak w praktyce wygląda problem smogu w Polsce i jakie są przyczyny zanieczyszczenia powietrza. Opisuje zaangażowanie mieszkańców i rozmawia z działaczami, którzy niejednokrotnie walczą nie tylko ze smogiem, lecz również z urzędowymi procedurami. Rewiduje fakty i mity narosłe wokół smogu: czy paląc drewnem w piecu też możemy przyczyniać się do jego powstawania? Co bardziej truje środowisko: diesel czy benzyna? Dlaczego wiele maseczek antysmogowych jest nieskutecznych? Czy wdychając zanieczyszczone powietrze będziemy żyć rok krócej? Jak działają tabletki antysmogowe? I czy Kraków ma najgorsze powietrze ze wszystkich miast w Polsce?

 

Ta książka to obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej o najbardziej palącym i śmiercionośnym problemie sezonu grzewczego (i nie tylko)! 

 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

 

 

Zrealizowano  w  ramach  projektu  „Wdrażanie  Programu  ochrony  powietrza  dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”  LIFE-IP  MALOPOLSKA / LIFE 14 IPE PL 021 dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Tagi