I Konkurs Rzeźbiarski Ziemi Oświęcimskiej zgromadził 126 uczestników, uczniów szkół i podopiecznych domów kultury naszego powiatu. Młodzi artyści dali plastyczny wyraz "Podroży w poszukiwaniu siebie". Doświadczenia i pamiątki z tych wypraw można zobaczyć w Oświęcimskim Centrum Kultury.
Podsumowanie, wręczenie nagród i otwarcie pokonkursowej wystawy miało miejsce 22 października w galerii "Tyle światów" w OCK. Właściwy Konkurs odbywał się w niekonwencjonalnej formule. Każdy uczestnik miał niemal identyczne warunki i możliwości: dwie godziny na wyrzeźbienie swojego dzieła w wyznaczonym dniu w OCK. W związku z pandemią te szczególne warsztaty były prowadzone w 15-osobowych grupach w ciągu trzech dni w połowie września.
– Zależało mi na autentycznym, twórczym spotkaniu młodych ludzi – podkreśla organizatorka Konkursu Agnieszka Kołodziej-Ryś. – Chciałam zobaczyć sam proces powstawania dzieła. Przypuszczałam, że będzie zainteresowanie, ponieważ nigdy wcześniej nie było takiego wydarzenia w Powiecie Oświęcimskim. Jestem zadowolona z efektów i wysokiego poziomu tworzonych dzieł. Każda praca poprzez podjęty temat, oryginalną formę i dopracowanie opowiada inną historię.
Nagrodę Wójta Gminy Oświęcim otrzymała Kalina Smrek z Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu. Jury przyznało o wiele więcej wyróżnień niż wcześniej zakładano. Przy ocenie komisja brała pod uwagę oryginalność treści, estetykę wykonania, innowacyjność pomysłu oraz stosowanie zróżnicowanej faktury. Pełną listę nagrodzonych można przeczytać tutaj.
Konkurs powstał z inspiracji twórczością Igora Mitoraja, znanego na całym świecie rzeźbiarza, który pochodził z Grojca. "Kiedy zaczynam odczuwać potrzebę tworzenia, rzeźby pojawiają się we mnie same, ja zaś staję się narzędziem, za którego pośrednictwem nabierają one kształtu, stając się realnym bytem". Tę wypowiedź rzeźbiarza pochodzącą z biografii zatytułowanej "Blask Kamienia" cytuje Agnieszka Kołodziej-Ryś i dodaje:
– Według Mitoraja podróż w poszukiwaniu siebie to najtrudniejsza droga artysty, bo znaleźć siebie w pasji tworzenia to sens życia i własna tożsamość. Rzeźba jako dziedzina plastyczna porusza i fascynuje, dając nam możliwość odbicia w materiale własnych myśli i uczuć oraz wrażliwości na otaczający świat.
Organizatorem Konkursu było Laboratorium Sztuki w Oświęcimiu we współpracy z Oświęcimskim Centrum Kultury. Wśród fundatorów nagród był Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Brzezince. Wójt Gminy Oświęcim objął Konkurs honorowym patronatem.
Na wystawie pokonkursowej zgromadzone są wszystkie nagrodzone i wyróżnione rzeźby. Dzięki artystycznej wizji i wrażliwości Krzysztofa Janika powstał także niezwykły reportaż zdjęciowy dokumentujący proces twórczy oraz nagrodzone i wyróżnione prace.
Wystawę pokonkursową można oglądać w galerii "Tyle światów" w Oświęcimskim Centrum Kultury do 11 listopada.
Praca Kaliny Smrek otrzymała Nagrodę Wójta Gminy Oświęcim.
Fot. Krzysztof Janik