Rocznica masakry więźniarek

79 lat temu SS-mani i obozowe nadzorczynie zamordowali 90 francuskich Żydówek, więźniarek karnej kompanii kobiet podobozu KL Auschwitz-Birkenau Bor/Budy.

Pierwsze więźniarki skierowano z KL Auschwitz do Frauen Strafkompanie Bor/Budy w czerwcu 1942 roku. 25 lipca trafiły tam Żydówki francuskie traktowane przez SS jako komunistki, w tej grupie było też kilka Polek z emigracji do Francji. W nocy 5 października 1942 r. sześć nadzorczyń razem z SS-manami pilnującymi karnej kompanii dopuścili się zbrodni na przebywających w budynku więźniarkach. Wywiązała się bójka, która przerodziła się w nieludzką masakrę. Z rąk funkcyjnych i SS-manów używających pałek i siekier zginęło około 90 więźniarek.

 

Znamy historyczny przebieg tego tragicznego wydarzenia, jednak jego ofiary pozostają bezimienne. Nie zachowała się żadna dokumentacja, która pozwoliłaby ustalić nazwiska – ani kobiet zamordowanych 5 października, ani wszystkich innych ofiar podobozu KL Auschwitz Bor/Budy.

 

Hołd ofiarom masakry oddali wójt gminy Oświęcim Mirosław Smolarek i jego zastępca Halina Musiał oraz przewodnicząca Rady Gminy Oświęcim Bernardyna Bryzek wraz z radnymi Jackiem Mydlarzem i Zbigniewem Krzemieniem.

 

 

W uroczystościach uczestniczyli wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, Izabela Miłkowska dyrektor biura poselskiego posła na Sejm RP Krzysztofa Kozika, zastępca burmistrza Brzeszcz Łukasz Kobielusz, Teresa Jankowska członek Zarządu Powiatu Oświęcimskiego, konsul generalny Francji Anne Schmidt-Riou, konsul generalny Niemiec Ursula Mayer, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej Jakub Ryba, przewodniczący Rady Miasta Brzeszcze Zbigniew Kolasa wraz z radnymi Izabelą Miłkowską, Jackiem Wawro, Aleksandrem Zontkiem i Markiem Gancarczykiem, delegacja Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w osobach Teresy Wontor-Cichy i Jacka Lachendro, delegaci Stowarzyszenia Romów w Polsce Władysław Kwiatkowski i Piotr Pękala, Bartosz Uroda z Zakładu Górniczego Brzeszcze Tauron Wydobycie S.A., Prorektor Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu Katarzyna Wadoń-Kasprzak, ks. Manfred Deselaers w imieniu Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko wraz z delegacją, delegacja Przewodników Izraelskich w Polsce, delegacja Ośrodka Kultury w Brzeszczach.

 

Organizatorami uroczystości byli burmistrz Brzeszcz i Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Tagi