82 rocznica sowieckiej napaści

17 września w południe samorządowcy, przedstawiciele instytucji kulturalnych, środowisk i organizacji kombatanckich i politycznych oraz uczniowie upamiętnili rocznicę sowieckiej napaści na Polskę.

Władze gminy Oświęcim reprezentowali wójt Mirosław Smolarek i radny Adam Gonszcz. Złożyli kwiaty na płycie Pomnika Nieznanego Żołnierza na Placu Kościuszki w Oświęcimiu, składając hołd ofiarom sowieckiej agresji i okupacji.

82 lata temu Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę, wywiązując się w ten sposób z porozumienia z niemiecką III Rzeszą. 17 września 1939 r. w Polsce rozpoczęła się okupacja sowiecka, która w niedługim czasie doprowadziła do ludobójstwa w Katyniu i masowych deportacji obywateli II Rzeczpospolitej na wschód.