Rocznica bitwy pod Rajskiem

Bój pod Rajskiem 4 września był największym starciem polskich i niemieckich wojsk na Ziemi Oświęcimskiej podczas wojny obronnej 1939 roku. W przeddzień rocznicy tego wydarzenia odbyła się uroczystość przy pomniku Nike.

Podczas odwrotu z okolic Pszczyny polskie oddziały starły się niemiecką dywizją pancerną. Ponad 80 polskich żołnierzy zginęło w walkach w rejonie pałacu i budynków folwarku. Co najmniej kilkunastu utonęło, próbując przeprawić się przez Sołę pod ogniem wroga.

 

Poległym 82 lata temu hołd oddali przedstawiciele władz gminy Oświęcim z wójtem Mirosławem Smolarkiem oraz przewodniczącą Rady Gminy Bernardyną Bryzek, powiatu oświęcimskiego i miasta Oświęcim, samorządowych instytucji kulturalnych i administracyjnych, sołtysów naszej gminy, a także Koła Gospodyń Wiejskich, Rady Sołeckiej Rajska i dzieci z miejscowego przedszkola.

 

W uroczystości uczestniczyli również krewni – prawnuk z rodziną – podporucznika Zygmunta Reimschüssla, dowódcy II plutonu 3. Kompanii Obrony Narodowej „Kęty”, który poległ w bitwie pod Rajskiem i został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari.

 

Tagi

GALERIA